УКРАЇНА ОБХІДНИМ ШЛЯХОМ КУПУЄ ВЕРТОЛІТНІ ЛОПАТІ У РФ — СХЕМИ

Українська компанія «Вертолсервис», переможець тендеру з постачання лопатей несучого гвинта для заводу «Авіакон», через посередників закуповує комплектуючі в Росії.

Як повідомили автори розслідування «Імпортозаміщення по-новому» програми «Схеми», авіаремонтний завод, який входить у державний концерн «Укроборонпром», купує лопаті гвинта до вертольотів виробництва «Улан-Уденського лопатного заводу», який пов’язаний з державним російським подсанкійним холдингом «Ростех». Закупку проводять через фірми-посередники, зокрема через фірму сина заступника «Укроборонпрому» Олександра Стеценка.

Журналісти дізналися, що українська компанія «Вертолсервис», яка перемогла на тендері з поставки лопатей несучого гвинта для заводу «Авіакон», у лютому 2018 року через посередників закуповувала лопаті виробництва російського «Улан-Уденського лопатного заводу».

У той же час цей завод — дочірня компанія другого рівня «Улан-Уденського авіаційного заводу», що входить у холдинг «Вертольоти Росії», який є частиною державної корпорації «Ростех». Зазначені підприємства активно працюють над російським оборонним замовленням.

«І «Улан-Уденський авіаційний завод», і «Вертольоти Росії» перебувають під санкціями РНБО України. Однак «Улан-Уденський лопастний завод», який належить до тієї ж групи, поки під санкціями не знаходиться», — зазначають у розслідуванні.

За інформацією «Схем», одним із засновників «Вертолсервиса» є син колишнього заступника міністра оборони і нинішнього заступника гендиректора «Укроборонпрому» Олександра Стеценка — Сергій Стеценко.

Журналісти розповіли, що Сергій Стеценко підтвердив, що його компанія поставляє «Авіакону» лопаті російського виробництва.

«Ви ж розумієте, що вони виробляються тільки у Росії. Ну, можна ще робити, наприклад, на Західній Україні, рубати ялинки, стругати з них лопаті і потім ставити на наші вертольоти, і рятувати наших поранених бійців, вивозити з бойової зони в лікарні і так далі. Я думаю, що більше мені вам відповісти нічого», — заявив Сергій Стеценко.

Другий засновник «Вертолсервиса» Сергій Кіршин також підтвердив, що його компанія поставляла лопаті з Улан-Уденського заводу. У той же час заступник гендиректора «Укроборонпрому» Олександр Стеценко заявив, що не знайомий з деталями бізнесу його сина.

«Нам потрібно підтримувати бойову здатність або не потрібно підтримувати бойову здатність? … Для мене не важливо, звідки. Для мене важливо, щоб в армії було все, що є», — підкреслив він.

Голова комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський в коментарі журналістам заявив, що армію необхідно озброювати, причому на його думку, будь-якою ціною.

«Я попереджаю про те, що якщо ми якимось чином отримуємо комплектуючі з Росії, а хто-то це зірве, то я особисто вважаю, що це злочин проти обороноздатності нашої держави», — накинувся на журналістів Пашинський.

При цьому він підкреслив, що не бачить у закупівлі комплектуючих для військової техніки в Росії, що веде гібридну війну проти України, нічого поганого.

«Якщо нашим хлопцям, щоб озброїти їх, треба щось привезти з Російської Федерації, щоб вони ще краще воювали з Російською Федерацією, то це тільки викликає нашу повагу», — додав він.

За його словами, до 2014 року Україна взагалі на 100% була залежною від російських комплектуючих, однак за останні чотири роки багато що змінилося.

У той же час екс-директор «Авіакона» Максим Глущенко розповів, що раніше на заводі намагалися знайти альтернативу деталям російського виробництва.

«Ми їздили в ПАР, там досить технологічна компанія, у якої була подібна технологія виробництва тих лопатей. І, в принципі, вони були готові створити спільне виробництво на території України. На жаль, ті ініціативи, які були зроблені мною як директором заводу, «Укроборонпромом» не були підтримані», — сказав Глущенко.

За даними порталу публічних закупівель, з літа 2016-го року «Авіакон» витратив на лопасті рульового і несучого гвинта понад 100 000 000 гривень.

В 2014 році українська влада оголосила курс на імпортозаміщення — пошук і створення альтернативи російському товару. У 2017 році в «Укроборонпромі» відзвітували, що концерн повністю відмовився від комплектуючих з Росії — у 2016-му році.

«Якщо в 2015 році 48% деталей для нього виготовлялося в Україні, 41% — в Росії і 11% — в інших країнах, то вже в 2016 році ми повністю відмовилися від російських комплектуючих. В Україні зосередилося 78% виробництва, а в інших країнах — 22% «, — відзначили в «Укроборонпромі».

Поделиться публикацией