ТУРЕЧЧИНА МОЖЕ ПЕРЕДАТИ США РОСІЙСЬКІ С-400 ДЛЯ ВИВЧЕННЯ — BLOOMBERG

Туреччина зверталася до США з пропозицією допустити американських військових фахівців для вивчення зенітно-ракетних систем С-400 після їх отримання від Москви у рамках контракту/

Про це 19 грудня повідомило інформаційне агентство Bloomberg з посиланням на два інформованих джерела.

Анкара була змушена зробити таку пропозицію через бажання повернути прихильність Вашингтона — в США виявили вкрай сильне невдоволення відмовою Туреччини від придбання американських систем ППО Patriot і вибору замість них значно дешевшої російської військової техніки.

Туреччина планувала зіграти на занепокоєнні США через комплекси С-400 — у Пентагоні турбуються, що російські зенітні ракети в змозі не тільки успішно перехоплювати і збивати новітні винищувачі F-35, але і отримувати у режимі супроводу цілі їхні тактико-технічні характеристики для подальшої відправки секретної інформації до Москви.

2 грудня у Вашингтоні ультимативно заявили, що Анкара повинна відмовитися від угоди з Москвою, в іншому разі країну можуть позбавити членства у програмі F-35. Однак ще у листопаді турецька сторона заявила про неможливість скасування багатомільярдних домовленостей з Росією.

Вважається, що постачання літаків F-35 Туреччині заморозили саме через закупівлю останньою комплексів С-400 — у США побоюються, що російські військові фахівці при розміщенні систем ППО у Туреччині можуть досконально вивчити всі сильні і слабкі сторони новітнього винищувача. Втім, навіть якщо і так, то Конгрес запізнився, так як два винищувачі Туреччина від США отримати усе-таки встигла.

Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи «земля-повітря». Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.

29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.

Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми — 55% — буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші постачання було заплановано на березень 2020 року.

Однак 7 вересня російські ЗМІ з посиланням на коментар директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва повідомили, що постачання до Туреччини російських систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф» відбудеться зі значним випередженням графіка — у середині наступного, 2019 року.

Поделиться публикацией