ПУТІН ІЗОЛЮВАВ РОСІЮ ВІДКЛЮЧЕННЯМ ВІД ГЛОБАЛЬНОЇ МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТУ

Президент Росії Володимир Путін підписав закон про забезпечення роботи Рунета після його відключення від Всесвітньої мережі. Російський президент поставив підпис під законом про ізоляції російського сегменту Інтернету 1 травня.

Закон наділяє Роскомнагляд правом централізовано керувати «мережею зв’язку загального користування» в разі «виникнення загроз» її «стійкій, безпечній і цілісній роботі». Перелік і види цих загроз, заходи щодо їх усунення та порядок управління Рунетом має затвердити уряд РФ. Зокрема, він визначатиме «випадки керування технічними засобами протидії загрозам і передачі обов’язкових до виконання вказівок».

Рада Федерації РФ 22 квітня схвалила законопроект про ізоляцію інтернету на території Росії. Він набуде чинності 1 листопада 2019 року. Окремі положення про криптографічний захист інформації і про національну систему доменних імен — почнуть діяти з 1 січня 2021 року.

В документі викладена схема, за якою інтернет може працювати в ізоляції від усього світу. За словами російських депутатів, новий закон спрямований на боротьбу з кібератаками — якщо хтось атакує (пригрозить обмежити або вимкнути) російський сегмент інтернету, Роскомнадзор візьме керування на себе. Відомство буде фільтрувати весь інтернет-трафік через спеціальні системи блокування, які будуть безкоштовно роздані операторам зв’язку. Останні повинні будуть виконувати прямі вказівки Роскомнадзору, зокрема дотримуватися правила маршрутизації трафіку, фактично замикаючи його всередині країни. При цьому перелік потенційних загроз російському сегменту інтернету поки не складений.

На проект щодо ізоляції російського сегменту інтернету від глобальної мережі вже закладено кошти в бюджет РФ на 2019-2021 роки. У 2019 році буде створена система моніторингу та управління мережею зв’язку загального користування». У 2020 2021 році буде здійснена «подальша реалізація проекту».

10 березня в декількох містах Росії пройшли мітинги і пікети за свободу інтернету та проти прийняття Держдумою закону про ізоляцію його російського сегмента. Найчисленніша акція відбулася в центрі Москви — вона зібрала понад 15 тисяч осіб. Незважаючи на те, що мітинг був узгоджений з владою, поліція затримала на ньому 28 осіб, у більшості випадків — без пояснення причин.

Раніше повідомлялося, що в Росії у шість разів збільшилося обмеження свободи інтернету. Російські правозахисники зафіксували понад шістсот тисяч фактів обмеження свободи інтернету в Росії протягом минулого року, що в шість разів перевищило показники від 2017 року. У 2018 році в «червону зону», де збільшилося число окремих випадків обмеження свободи інтернету, потрапив 41 регіон. У 2017 році було 26 регіонів. Всього в РФ 83 регіони.

Жорсткі обмеження свободи слова в інтернеті в Росії почалися з підписання «пакету Ярової» в липні 2016 року. Закони фактично обмежили права людини в Росії. Були розширені повноваження правоохоронних органів, посилився контроль над релігійно-місіонерською діяльністю, збільшені вимоги до операторів зв’язку. Поправки посилили відповідальність за «заклики до терористичної діяльності» і «виправдання тероризму» в інтернеті — збільшилися терміни тюремного ув’язнення і знизився вік притягнення до відповідальності.

Поделиться публикацией