ПРАВООХОРОНЦІ ЗА ХАБАРІ «ХОВАЛИ» КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ ПРО КОРУПЦІЮ В «УКРОБОРОНПРОМІ» — BIHUS.INFO

Правоохоронним органам було відомо про махінації із закупівлями підприємств «Укрооборонпрому» у компаній, пов’язаних із сином першого заступника секретаря РНБО Ігорем Гладковським і його бізнес-партнерами Віталієм Жуковим і Андрієм Рогозою. Проте кримінальні провадження «спускалися на гальмах», повідомлив 11 березня Bihus.Info.

Заключна частина журналістського розслідування Лесі Іванової присвячена корупції в правоохоронних органах, що розслідували махінації із закупівлями «Укроборонпрому». Авторам матеріалу вдалося з’ясувати, що протягом декількох років Жуков і Рогоза платили хабарі за те, щоб ці розслідування «спускали на гальмах».

Зокрема, Державна фіскальна служба «накрила» кілька конвертаційних центрів, послугами яких користувалися Жуков, Рогоза і Гладковський-молодший. Пов’язана з ними компанія «Оптимумспецдеталь» також потрапила до поля зору податківців, проте справі не дали ходу за кілька тисяч доларів.

Слідчий столичного управління Служби безпеки України Дмитро Москаленко, давній знайомі Рогози, за даними журналістського розслідування, систематично отримував гроші за сприяння у «вирішення питань» з правоохоронними органами. Він «організовував» необхідні документи з СБУ і прокуратури, чинив тиск на директорів оборонних заводів і прикривав контрабандні схеми. Крім грошей, Москаленко отримав у користування один з автомобілів Рогози.

У 2016 році кримінальне провадження про фіктивні закупки в «Оптимумспецдеталі» на 5 мільйонів гривень зареєструвала військова прокуратура. Однак за півроку розслідування підлеглі Анатолія Матіоса прийшли до висновку, що «розтрати не виявлено». Вирок у справі отримала лише мешканка села Олена Сірик, на яку було оформлено фіктивну компанію. Суд зобов’язав жінку сплатити 12 тисяч гривень штрафу.

Ще одне кримінальне провадження військова прокуратура зареєструвала в 2017 році. Воно стосувалося завдання п’яти оборонним заводам 300 мільйонів гривень збитків. Проте справу закрили, а частину матеріалів передали до Державної фіскальної служби. Судячи з листування Жукова та Рогози, закриття цієї справи військовою прокуратурою коштувало партнерам 20 тисяч доларів.

Навесні 2017 року військові прокурори провели обшук в «Укроборонпромі», вилучили документи, пов’язані з закупівлями у «Оптимумспецдеталі». Однак постанова суду про санкції на цей обшук зникла з судового реєстру.

Восени 2016 року Національне антикорупційне бюро внесло «Оптимумспецдеталь» до списку сумнівних підприємств через її підозрілі контракти з Харківським бронетанковим заводом. Документ передали керівництву «Укроборонпрому», і він тут же опинився в розпорядженні Жукова та Рогози. Компаніям зі списку держконцерн припинив виплати за контрактами. Проте вже в січні «Оптимумспецдеталь» виключили з розширеного списку сумнівних компаній. Документи підписував заступник директора НАБУ Гізо Углава. Судячи з оприлюдненого листування, допоміг Жукову позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко.

Раніше команда журналістських розслідувань Bihus.Info опублікувала матеріал Лесі Іванової про масштабні розкрадання в «Укроборонпромі», до яких причетні посадові особи, наближені до президента Петра Порошенка.

Поделиться публикацией