L3HARRIS VS ELBIT SYSTEMS: В УКРАЇНІ НОВЕ ЗМАГАННЯ ПРОЄКТІВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗСУ СУЧАСНИМИ ЗАСОБАМИ ЗВ’ЯЗКУ

В Україні йде до того, що може виникнути нове змагання проєктів щодо забезпечення ЗСУ сучасними засобами захищеного зв’язку. Зокрема, з одного боку, Україна вже тривалий час отримує в межах американської військово-технічної допомоги засоби зв’язку L3Harris та вже розпочала й прямі закупівлі такої продукції, на ринок країни вчергове намагається увійти ізраїльська компанія Elbit Systems – із пропозицією розгортання крупновузлового збирання радіостанцій на одному із приватних підприємств ОПК Одещини.

Про це в інтерв’ю інформаційному агентству «Оборонно-промисловий кур’єр» повідомив представник військового відомства України.

За його словами, ізраїльська компанія Elbit Systems, яка свого часу оснастила засобами зв’язку одну бригаду ЗСУ, нині проводить дуже активну політику із просування свого проєкту, включаючи потужну політичну комунікацію на високому рівні. З іншого боку, Elbit Systems прагне реалізувати суто комерційний проєкт, тоді як американська корпорація L3Harris здійснює значні безкоштовні постачання та також висловлює готовність розгорнути в Україні подібне виробництво на базі свого представництва у Києві.

Співбесідник агентства наголосив, що найбільш вагомим фактором для прийняття рішення є те, що США перетворюються на стратегічного союзника України у боротьбі із російським агресором, а з 2014 року загальний обсяг наданої допомоги перевищив 1,5 млрд. дол.  Він додав, що лише в поточному році ЗСУ мають отримати засобів захищеного зв’язку на суму понад 45 млн. дол., тоді як загальні безкоштовні поставки корпорації L3Harris внаслідок збільшення військово-технічної допомоги у 2021 році можуть збільшитися до рівня 70 млн. дол. Дуже важливим в Міноборони України вважають, що поставки L3Harris забезпечили захищеним зв’язком Сили спецоперацій України, ВМСУ, підрозділи ДШВ та морської піхоти – найбільш важливі ділянки переоснащення. На черзі Повітряні сили ЗСУ.

Крім того, L3Harris є найпотужнішим розробником і виробником засобів зв’язку, а його частка на світовому ринку постачальників такої продукції складає 46%.

Представник військового відомства України зазначив, що українська сторона, нарешті, почала й закуповувати засоби зв’язку L3Harris: у потому році передбачена закупівля на близько 6 млн. дол., у 2021 році – на суму до 10 млн дол.

«Враховуючи, що рівень допомоги американської сторони у кілька разів перевищує закупівлі Міноборони для потреб ЗСУ, вибір іншого постачальника засобів захищеного зв’язку може призвести до серйозних непорозумінь, в тому числі, різкого зменшення або, навіть, припинення постачання засобів зв’язку корпорації L3Harris», — вважає представник Міноборони.

«Що стосується технологій, жодний виробник засобів захищеного зв’язку світового рівня не передасть їх Україні – йдеться лише про глибину рівня вузлової зборки», — запевнив він, додавши, що вартість зібраних в Україні засобів захищеного зв’язку може суттєво знизитися лише у випадку рішення уряду України щодо зниження рівню мита на важливу для ЗСУ оборонну продукцію чи комплектуючі до неї.

Він особливо підкреслив, що «взаємодія різнорідних радіомереж тактичної ланки управління на рівні «рота — батальйон — бригада», оснащених технікою різних виробників, без інтеграції комутаційних вузлів (командно — штабних машин, комплексних апаратних зв’язку та ін.) в принципі неможлива. А структура управління підрозділами і процес управління боєм просто виключають такий підхід».

Свого часу Україна закупила у ізраїльської Elbit Systems обладнання та засобів зв’язку на суму близько 6 млн дол. Що стосується обладнання американської корпорації L3Harris, то в ЗСУ поставлено лише за програмами міждержавної допомоги станом на осінь 2020 року на суму понад 250 млн дол., номенклатура формувалася згідно з побажаннями ЗСУ. Разом із закупленими засобами захищеного зв’язку та супутнім обладнанням – складає близько 300 млн дол.

Поделиться публикацией