На тлі минулорічної перемоги урядових військ над повстанцями і почала виведення військового контингенту США з Сирії в країні може початися новий виток збройної ескалації, на цей раз — між недавніми союзниками Асада, повідомило в п’ятницю, 25 січня, німецьке онлайн-видання Spiegel Online з посиланням на записи радіоперехоплення від 19 січня, що потрапили в його розпорядження.
Судячи з наданим виданням записів, в стратегічно важливій долині Аль-Габ на північному заході провінції Хама підрозділи проросійських бойовиків вступили в бойове зіткнення з підрозділами проіранських бойовиків, не зумівши домовитися з останніми про контроль над долиною; при цьому в ході бою обидві сторони застосували бронетехніку, гранатомети і кулемети.
Проіранськи збройним загонам не пощастило — більш численні і добре озброєні проросійські бойовики швидко взяли під контроль кілька сіл і досягли невеликого міста Хваіз, пише далі Spiegel Online. З тих пір обстановка в долині, контроль над якою оскаржують один у одного Росія і Іран, дещо стабілізувалася.
Втрати обох сторін в збройних зіткненнях невідомі, так як обидві сторони зі зрозумілих причин не зацікавлені висвітлювати перед широким загалом конфлікт між силами, що підтримують уряд Асада. Втім, за оцінками Spiegel, мова може йти як про декілька десятків, так і про мінімум 200 загиблих в цілому.
Росія і Іран надають підтримку уряду Башара Асада в Сирії, будучи практично єдиними союзниками режиму. З боку Росії в Сирії воюють Військово-космічні сили РФ, численні найманці з російських ПВК «Вагнер», «Патріот» і інших; з боку Ірану — Корпус вартових ісламської революції і бойовики терористичного угрупування «Хезболла».
Як повідомлялося, 19 грудня 2018 року Білий дім і Пентагон повідомили про виведення американських військ з Сирії у зв’язку з переходом до «нової стадії» військової операції проти угруповання «Ісламська держава». За даними американських ЗМІ, Пентагон намагався відрадити президента Дональда Трампа від цього кроку.
На тлі рішення Трампа про виведення військ з Сирії міністр оборони США Джеймс Меттіс оголосив про свою відставку. З 1 січня обов’язки міністра оборони виконує заступник голови Пентагону Патрік Шанахан.
Британія, Франція, Німеччина і Данія — ключові союзники США в коаліції проти «Ісламської держави» — розкритикували рішення Трампа, вказавши на небезпеку реорганізації терористичних осередків в Сирії. Глава МЗС Данії Андерс Самуельсен закликав ЄС скоординувати дії, щоб переконати Вашингтон.
Президент Росії Володимир Путін назвав рішення Трампа про виведення військ з Сирії «правильним», а Туреччина перекинула додаткові війська на сирійську кордон.
Озброєна опозиційна коаліція «Сили демократичної Сирії» розцінила дії США як «удар в спину».