УКРАЇНСЬКІ СПЕЦЕКСПОРТЕРИ ЗБРОЇ УКЛАЛИ МІЛЬЯРДНІ КОНТРАКТИ, АЛЕ НЕ ВИКОНАЛИ ЇХ

Українські спецекспортери зброї уклали мільярдні контракти, але не виконали їх. Більшість контрактів були повністю оплачені, а гроші виведені за межі України.

Українські державні компанії «Спецтехноекспорт», «Укрспецекспорт», «Прогрес» і «Агенція оборонних закупівель» на початку повномасштабного російського вторгнення уклали контракти на поставки Україні зброї на мільярди гривень, однак не виконали їх, хоча закупки були здійснені з повною передоплатою, пише «Українська правда» у своєму розслідуванні.

Видання зазначає, що навесні-влітку 2022-го Міноборони через уповноважені на міжнародні закупки зброї компанії уклало договори та зробило стовідсоткові передоплати. Але компанії не виконали замовлення, а за частиною контрактів отримані гроші вивели за кордон, перерахувавши іноземним фірмам. «На початку 2023 року Міністерство оборони почало подавати судові позови проти державних постачальників. Станом на 23 травня вдалось відшукати в судовому реєстрі щонайменше 30 таких позовів», — пише видання та зазначає, що загальна сума позовів за простроченими контрактами, які віднайшли в реєстрі – 8,9 мільярда гривень. У вказану суму входять не лише отримані постачальниками передоплати, але й штрафи й пені за прострочене виконання контрактів. Однак видання заявляє, що це лише частина протермінованих невиконаних угод. Наразі суд виніс рішення лише у двох справах, зобов’язавши повернути гроші державі — 293,4 мільйона гривень «Укрспецекспортом» та 121,97 мільйона «Спецтехноекспортом».

Також суд закрив кілька справ на підставі того, що спочатку судові позови Міноборони повернули через помилки в оформленні, а до часу їх повернення в суд контрактери встигали повернути кошти. Таких випадків було принаймні чотири, і найбільша повернута сума складала 1,7 мільйона гривень.

Поделиться публикацией