УКРАЇНА ПРИДБАЛА 26 ВЖИВАНИХ 152ММ САУ DANA ЗА 40 МЛН ДОЛ

Держкомпанія «Укрспецекспорт» уклала контракт із чеською компанією Excalibur Army на придбання списаних 152-мм САУ ShKH Vz.77 «Дана», при цьому САУ з балансовою вартістю $62 000 після модернізації будуть продані Україні по $1,55 млн за одиницю.

Про це повідомив портал ukrmilitary.com із посиланням на народного  депутата Олексія Гончаренка, який також направив депутатське звернення генпрокурору, голові СБУ та міністру оборони.

«Мені стало відомо, що Міноборони має намір закупити вживані, відремонтовані та «модернізовані» 152-мм самохідні гармати-гаубиці vz.77 «Дана» (були розроблені в 70-х роках в колишній Чехословаччині). Постачальником таких виробів може стати компанія Excalibur Army з Чехії, з якою «Укрспецекспорт» вже уклав контракт на суму більше 40 млн доларів США.

Така закупівля має значні корупційні ризики через відсутність інформації про обсяг модернізації, відсутність конкурентних процедур під час відбору виконавця та загальні обставини виникнення цієї пропозиції. Замовник, власне Міноборони, позбавлені можливостей дослідити структуру та принципи формування собівартості. Така техніка може бути морально і фізично застарілою. Окрім того, Excalibur Army має неоднозначну репутацію, пов’язану з корупцією. Вимагаю провести необхідні перевірки та терміново вжити заходи» — процитував портал нардепа.

Також у зверненні Гончаренка наводиться інформація, що чеська армія має 89 самохідних гаубиць vz.77 DANA [Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky] калібру 152-мм. 33 з них на початку 2017 року планували модернізувати, проте у травні 2018 року Міноборони Чехії визнало, що інтеграція цих САУ в єдину систему цифрової передачі даних, цілевказання, наведення та управління вогнем за стандартами країн НАТО є надто дорогою, трудомісткою, проблематичною, а подекуди, з різних причин, і не можливою. Відповідно було прийнято рішення про повну відмові від САУ Vz.77 «Дана» на користь 155-мм самохідних гаубиць CAESAR.

Також народний депутат звернув увагу, що не відомий обсяг модернізації, який проходитимуть САУ. Через це виникають питання щодо економічної обґрунтованості ціни.

Поделиться публикацией