РОСІЯНИ ПОЧАЛИ ВІДЧУВАТИ ВСЮ ДОРОЖНЕЧУ ВІЙНИ — ATLANTIC COUNCIL

Російська інтервенція у Сирії на підтримку режиму Асада, окупація Криму, військове вторгнення на схід України — все це може виявитися занадто важким фінансовим тягарем для Росії під керуванням Володимира Путіна. У першу чергу, звичайно, через санкційний тиск, а також через непомірні військові витрати, передав 7 вересня «Голос Америки» з посиланням на аналітика американського центру Atlantic Council Андерса Аслунда у статті для Project Syndicate.

Зростання російської економіки залишається дуже повільним і низьким — всього 1,5% на рік, однак при цьому російський режим щорічно витрачає до 5,3% ВВП на військові потреби, а юридичні, торговельні та інші втрати забирають у країни ще не менше 3-4%, відзначив експерт. Відчуваючи економічну ситуацію на власній шкурі, росіяни починають розуміти, що війна — справа дорога; замість підвищення рівня життя населення, Кремль фінансує військові операції в Сирії та східній Україні, а також підтримує окупаційні війська у Криму. Незважаючи на те, що це обмежені операції, а Росія, будучи 11-ю економікою світу, цілком здатна фінансувати їх у короткостроковій перспективі, якщо справа виявиться затягнутою на довгострокову перспективу — це виявиться вже зовсім інший коленкор.

За шість років, з 2008 по 2016 роки, Росія значно збільшила військові витрати: з 3,3%, що приблизно відповідає рівню США, вони виросли до 5,3%, написав Аслунд із посиланням на Стокгольмський аналітичний центр Stockholm International Peace Research Institute. Згідно з російською бюджетною статистикою, цивільні витрати на окупований Крим у РФ становлять $ 2 млрд на рік. Витрати на військові і цивільні цілі на сході України не афішуються і є закритою інформацією, проте можна припустити, що вони приблизно рівні кримським. За оцінкою Аслунда, у цьому випадку Росія витрачає 0,3% ВВП тільки на ці дві військові операції — та ще є Сирія, де РФ веде себе набагато активніше, ніж на сході України.

До цього варто додати також російські втрати через санкції; країна втрачає у торгівлі та інвестиціях, і цього цілком достатньо для стану стагнації на той період, поки йдуть інспіровані конфлікти, підкреслив Аслунд. Санкції, які вводять і продовжують США і Євросоюз, незважаючи на всі заяви Росії, працюють цілком ефективно, вважає аналітик. Поки що у світових фінансах провідну роль відіграє долар, а поки справа йде так, усі доларові операції знаходяться під контролем Міністерства фінансів США. Тому фінансові санкції США можуть обрубати Росії доступ до іноземних інвестицій.

Так, після початку санкційної війни, втративши доступ до доларового фінансування, російські корпорації почали виплачувати борги по термінах їх виплат (раніше вони воліли їх рефінансувати – ред.). Підсумком цього стало те, зробив висновок аналітик, що загальний міжнародний борг Росії знизився з $ 732 млрд у червні 2014 року до $ 519 млрд у грудні 2015 року і з того часу залишався на цьому рівні, здійснюючи незначні коливання. Міжнародні валютні резерви Росії скоротилися з $ 510 млрд на кінець 2013 року до $ 356 млрд на березень 2015 року, однак згодом, постійний профіцит поточного рахунку дозволив відновити цей рівень до $ 458 млрд. Тим не менш, санкції привели до того, що іноземні інвестиції у Росії склали менше 2% ВВП з 2015 по 2017, і майже половина з цих інвестицій – проекти минулих років.

Аслунд також підкреслив, що таким чином скоротився імпорт не тільки інвестицій, але і технологій. Так, Росії вдалося утримати на рівні макроекономічну стабільність і зовнішній баланс, однак вона отримала невеликий спад виробництва і значне погіршення рівня життя громадян. Реальні грошові доходи росіян скоротилися на 17%, а інвестиції знизилися на 12%, хоча за вказаний період ВВП впав тільки на 0,5%.

Дуже сильно впав торговий оборот між Росією і Україною — він скоротився на 80%. Зупинка торгівлі нашкодила Україні, проте РФ також втратила чималий ринок експорту та імпорту, зокрема — військових технологій та енергоносіїв. Україна, яка колись була важливим споживачем енергії, з 2015 року займається тільки транзитом газу — але не його закупівлею.

Росія також захопила чималі активи України в Донбасі і Криму. Однак, згідно з Угодою про захист інвестицій 1998 року, українські компанії подали щонайменше вісім позовів проти Росії до арбітражного суду в Гаазі. Незаконні конфіскації можуть коштувати Росії близько $ 10 млрд, пише Аслунд. Втім, швидкого вирішення конфлікту в Україні не передбачається, так що РФ може відтягнути для себе термін цих втрат.

 

Набагато небезпечніші для Росії американські санкції — так, нові заходи, введені у квітні і серпні у відповідь на втручання РФ у вибори і отруєння Скрипалів, значно вплинули на російський рубль і фондовий ринок. Тепер, Конгрес почав новий санкційний наступ після саміту Путіна і Трампа у Гельсінкі, який не сподобався йому, пообіцявши нові санкції у листопаді. І в цій ситуації ті відсотки ВВП, 3-4%, що втрачає Кремль, вважаючи їх контрольованими (приблизно $ 45-60 млрд) можуть стати для Кремля фатальними, переконаний Аслунд.

Держдепартамент США оголосив про введення з 22 серпня нових санкцій проти Росії у зв’язку з отруєнням Скрипалів у британському Солсбері. США поставили Росії ультиматум і можуть припинити дипломатичні відносини. Перший пакет нових санкцій набув чинності 27 серпня.

Він стосується припинення техсприяння та фінансування російських військових програм, припинення видачі РФ держкредитів і фіндопомоги США, заборони на продаж товарів військового призначення та припинення видачі ліцензій на експорт товарів і технологій подвійного призначення. Під санкції не потрапили поставки у межах космічних програм у сфері безпеки польотів цивільної авіації.

5 вересня Рада Євросоюзу продовжила ще на півроку індивідуальні санкції проти Російської Федерації щодо понад 150 чоловік і близько 50 компаній за агресію проти України. Всього в списку санкцій 154 людини і 44 суб’єкта підприємницької діяльності. За даними журналіста Рікарда Йозвяка, вбитого ватажка «ДНР» Олександра Захарченко повинні видалити зі списку.

Індивідуальні санкції Євросоюзу вперше були введені 17 березня 2014 року і постійно продовжувалися на півроку. Термін їх дії закінчився 15 вересня.

Поделиться публикацией