ПРОПОЗИЦІЯ НАТО ПРО СТВОРЕННЯ ФОНДУ В 100 МЛРД ЄВРО ДЛЯ УКРАЇНИ ВИКЛИКАЛА НЕОДНОЗНАЧНУ РЕАКЦІЮ — REUTERS

03 квiтня, 2024. 3 квітня союзники по НАТО домовилися розпочати планування довгострокової військової підтримки України, але пропозиція Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга зробити це за допомогою п’ятирічного фонду у розмірі 100 мільярдів євро викликала неоднозначну реакцію. Ідея Столтенберга також надасть західному альянсу більш безпосередню роль у координації поставок зброї, боєприпасів та обладнання в Україну, яка бореться з російським вторгненням, зазначає Reuters.

«Ми повинні змінити динаміку нашої підтримки. Ми повинні забезпечити надійну і передбачувану безпекову допомогу Україні на довгострокову перспективу, менше короткострокових пропозицій і більше багаторічних зобов’язань», — сказав Столтенберг.

Столтенберг також додав, що рішення має бути прийняте на липневому саміті лідерів країн-членів НАТО. Досі НАТО як організація зосереджувалася на наданні нелетальної допомоги Україні через побоювання, що більш пряма роль може спровокувати ескалацію напруженості у відносинах з Росією.

Члени Альянсу надали Україні озброєння на мільярди доларів на двосторонній основі. Дипломати заявили, що серед членів НАТО зростає думка про те, що настав час поставити військову допомогу Україні на більш стійку основу, і НАТО має найкращі можливості для цього. Але вони сказали, що неясно, чи буде прийнята допомога Україні в 100 мільярдів євро і як вона буде профінансована. Перші реакції серед членів Альянсу свідчили про те, що рішення може бути непростим.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок назвала цей план «правильним і важливим». Міністр закордонних справ Латвії Крішʼяніс Каріньш також привітав його, запропонувавши встановити внески у відсотках від ВВП кожного члена. Інші міністри заявили, що їм потрібно вивчити деталі, в тому числі те, як це буде фінансуватися. У приватних розмовах деякі чиновники були більш відвертими, один дипломат заявив, що «НАТО не має ні бюджету, ні способів зібрати такі гроші».

Поделиться публикацией