«КВАНТ-РАДІОЛОКАЦІЯ» ПОСТІЙНО ІНВЕСТУЄ ВЛАСНІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА У ДОСЛІДЖЕННЯ З МЕТОЮ УДОСКОНАЛЕННЯ І СТВОРЕННЯ НОВИХ РЛС – ГЕНДИРЕКТОР Е. КАСАПОВ

Історія державного підприємства Науково-дослідний інститут радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» почалася внаслідок реорганізації київського ДП НДІ «Квант». Підприємство займається точним приладобудуванням та несе стратегічне значення для України в економічному та безпековому плані. Наразі підприємство входить в Державний концерн «Укроборонпром», та є учасником першого холдингу -«Радарні системи», який було створено внаслідок трансформації державного концерну.

Підприємство «Квант-Радіолокація» славиться своїми розробкою та виготовленням багатофункціональних радіолокаційних корабельних комплексів, систем цілевказання для ракетної зброї, комплексів оптико-електронної протидії високоточній зброї, систем керування вогнем, наземних та морських станцій приймання інформації від космічних об’єктів, спеціальних електротехнічних приладів й стабілізаторів для бронетехнік. Системи, що розробляються на підприємстві користуються в Україні та за її межами, а контракти у компанії були з провідними країнами світу.

Редакція агентства «Оборонно-промисловий кур’єр» запропонувала розповісти про реалії й перспективи підприємства директора ДП «НДІ радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» Едуарда Касапова.

 

Едуарде Володимировичу, НДІ радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» є одним з найпотужніших та успішних підприємств ДК «Укроборонпром». Що можна сказати про участь  підприємства у державному оборонному замовленні. Як можна оцінити його рівень?

Державне підприємство Науково-дослідний інститут «Радіолокаційних систем» бере участь у виконанні державного оборонного замовлення. Зокрема, у грудні минулого року було укладено додаткову угоду до державного контракту 2018 року, що стосується розробки і виготовлення РЛС «Мінерал-У», саме на виготовлення цього виробу – закінчити плануємо наступного року. У вересні 2020 року також підписано контракт на поставку виробу СР-210 – РЛС «Дельта» в береговому виконанні. Окрім цього, ми є співвиконавцями «Кузні на Рибальському» у контрактах з МОУ на відновлення працездатності та модернізацію виробу «МР-750» та постачальниками двох виробів – РЛС «Дельта-М», СРТР «Мельхіор» на корабель-розвідник. Виконання контрактів в рамках ДОЗ планується у наступному році. В цілому, завантаження по ДОЗ залишається на рівні  минулого року.

На який рівень державного оборонного замовлення розраховуєте в 2021 році. Чи очікуєте позитивних змін у зв’язку із ухваленням ЗУ «Про оборонні закупівлі»?

Інформації про можливість укладання з нами нових контрактів в рамках ДОЗ на наступний рік у нас немає. Водночас знаємо, що ВМФ зацікавлена у 3-х пасивних станціях радіотехнічної розвідки «Мільхіор» у береговому виконанні.

Про якісь зміни у зв’язку із прийняттям Закону «Про оборонні закупівлі» поки що зарано говорити, на його ефективність доцільно подивитися за рік.

 

Чи купуються нині корабельні трикоординатні радіолокаційні станції виявлення й супроводу повітряних і надводних цілей «Позитив-МЕ1», «Позитив-МЕ1.2», «Позитив-У»; корабельний багатофункціональний радіолокаційний комплекс цілевказання «Морена» (типу «Мінерал-Е»)?

 

Ні, на сьогодні зазначені вироби наше Міністерство оборони не купує. Хоча ми за власні кошти проводимо роботи щодо їх вдосконалення. Так, наприклад, сьогодні ми працюємо над розробкою РЛС «Позитив-1», який працюватиме в діапазоні 5,5 см. І розглядаємо її як альтернативу загально-корабельнім станціям для кораблів малого та середнього класу.

 

Як відомо, ще у 2006 році НДІ «Квант-Радіолокація» завершив випробування автоматизованої твердотільної двокординатної радіолокаційної станції «Дельта-М» кругового огляду з дальністю виявлення повітряних цілей до 100 км. В 2007 році партія цього типу була виготовлена й поставлена на експорт, а в 2011 році РЛС «Дельта-М» була прийнята на озброєння України, але до 2015 року на кораблі ВМС України не встановлювалися? Чи є перспективи використання цієї РЛС Україною, та який може бути рівень замовлення? Чи є ще її покупці за кордоном?

 

На сьогодні вже 6 РЛС «Дельта-М» у складі системи самооборони корабля поставлені інозамовникам. Минулого року одна станція поставлена на наш корабель-розвідник. Ми бачимо перспективу застосування «Дельта-М» для оснащення малих кораблів ВМФ України, в тому числі і «Айландів».

Варто наголосити, що наша РЛС «Дельта-М» за своїми ТТХ відповідає рівню  іноземних зразків, надійна у використанні, проста в обслуговуванні, а її використання в системі бойового управління малих кораблів показала високу ефективність – саме за це «Дельта-М» отримала високу оцінку наших іноземних партнерів.

 

Яка нова продукція НДІ радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» розробляється? Які напрямки конструкторських робіт і плани розвитку підприємства? Чи здійснюються такі розробки за обігові кошти, чи є замовлення у вигляді дослідно-конструкторських робіт?

 

Минулого року ми розробили та виготовили пасивну станцію радіотехнічної розвідки «Мільхіор», а також розробили експортний варіант цього виробу —  СРТР «Маскарад». За нашими оцінками, ця станція дуже ефективна: при діапазоні приймання сигналів від 1 Ггц до 18 Ггц, вона «бачить» те що ходить по морю і літає у повітрі. На підприємстві постійно ведеться наукова робота щодо розвитку пасивної радіолокації. Вже завершені роботи щодо ескізного та технічного проектів з розробки пасивної станції «Мінерал-КРЦО» — це сучасний та більш ефективний аналог славнозвісної «Кольчуги». Ми постійно інвестуємо власні кошти підприємства у дослідження з метою удосконалення і створення нових РЛС. Дуже серйозні напрацювання зроблені за напрямком обробки сигналів, боротьби з активними і пасивними завадами тощо.

 

Як можна оцінити рівень експорту підприємства у порівнянні із роками до війни? Які найбільші партнери серед іноземних країн? Які пропорції експорту та ДОЗ нині, та як це було раніше?

 

До 2020 року експорт складав 70-80 і 90 відсотків надходжень підприємства. Найбільші контракти, які виконувались протягом останніх років, були укладені ще у 2012 році, термін їх виконання (закінчення) був 2019 рік. Найбільший наш партнер — це Китай. На жаль, у 2020 році рівень експорту впав до нуля. Відсутність довгострокових контрактів пояснюється об’єктивними причинами, як  внутрішніми подіями в нашій країні так і наслідками світової пандемії . Слід також зазначити, що на теперішній час в опрацюванні знаходиться близько десяти потенційних проектів для інозамовників, які стосуються як розробок, так і виготовлення та поставки готових виробів.

Яким країнам НДІ радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» постачає свою продукцію? Чи продаються на експорт вироби, які підприємство представило у 2014 року: комплекс «Тріада» (оптико-електронна система керування вогнем для бронетранспортерів і бойових машин піхоти) й двокординатна твердотільна радіолокаційна станція кругового огляду «Роса», призначену для спостереження за наземною, повітряною й надводною обстановкою?

 

Наша продукція поставлялась до таких країн як США, Китай, Казахстан та інших. Наприклад, «Роса» поставлена до Екваторіальної Гвінеї. Щодо «Тріади» – цей виріб було розроблено за обігові кошти нашого підприємства і виготовлено ДП «Радіовимірювач» (теж за власні кошти), але надалі ми не знайшли підтримки у питанні виділення машини для проведення випробувань ні у МОУ, ні у виробників БТР та БМП.

 

Яким ви бачите порядок реформування ОПК України – у контексті створення холдингу із виробництва радарної техніки? Яких очікуєте змін?

 

НДІ «Квант-Радіолокація» спільно з дев’ятьма іншими провідними радіолокаційними підприємствами «Укроборонпрому» увійде до майбутнього холдингу під умовною назвою «Радарні системи». Стратегія цього об’єднання вже розроблена та чекає на затвердження Наглядовою радою Концерну. Вже зараз, не чекаючи на ухвалення відповідної законодавчої рамки про корпоратизацію оборонних підприємств, ми приступили до планування спільної діяльності. Сподіваємось, що після офіційного створення нової галузевої структури наше підприємство отримає більш чіткі правила гри насамперед на внутрішньому ринку, підтримку своїх партнерів по холдингу щодо більш тісної кооперації, спільного пошуку шляхів вирішення схожих проблем сьогодення, які стосуються як розробки, так і виготовлення радарної техніки. Окрім цього сподіваємось на спільну синхронну роботу з просування продукції підприємств майбутнього холдингу на ринки ОВТ іноземних країн.

 

Як член Ради директорів холдингу «Радарні системи» Ви щось запропонуєте нове до розробки? Можливо, будуть ідеї спільних робіт в межах нового утворення?

 

Ми тісно співпрацюємо з деякими підприємствами нашого холдингу вже сьогодні, так, наш основний партнер — ДП «Радіовимірювач». Для виготовлення нового виробу РЛС «Позитив 1» плануємо запросити до співпраці НВК «Іскра». У нас є багато ідей щодо створення пасивних РЛС, використання наших напрацювань для боротьби з завадами різних видів і типів і т.і., які ми могли б запропонувати для застосування нашим колегам.

Ми сподіваємося, що на платформі галузевого холдингу буде відбуватися обговорення важливих питань розвитку радіолокаційних підприємств, а також спільне доведення важливої інформації щодо нашої галузі до керівництва держави. Як приклад, про наміри керівництва держави озброювати наші збройні сили за рахунок іноземних партнерів (мова йде про підписання угоди з Великою Британією) — це може призвести до втрати вітчизняних виробників та розробників подібної військової техніки.

Поделиться публикацией