Розробки, якими користується українська армія, дають їй велику перевагу на новому цифровому полі бою, до якого Росія виявилася не готовою.
Як пише в статті для Washington Post американський журналіст і письменник Девід Ігнатіус, війна в Україні включає таємну цифрову кампанію, про яку детально не повідомляють. І це «велика причина, чому Давид б’є Голіафа». Українська армія змішує свою сміливість і бойовий дух з найбільш передовим програмним забезпеченням для управління боєм і розвідки, яке тільки існує.
«Наполегливість, воля і застосування новітніх технологій дає українцям вирішальну перевагу. Ми бачимо, якими будуть війни і перемога в них упродовж наступних років», — сказав Ігнатіусу голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.
Ігнатіус пише, що зустрівся з командою Palantir в київському офісі компанії, на що Карп дав свою згоду. Спеціалісти американського розробника програмного забезпечення погодилися показати журналісту, як деякі їхні технологічні продукти працюють поблизу лінії вогню. Результатом став детальний погляд на те, що «може стати революцією в методах ведення війни, згідно з якими програмне забезпечення дозволить союзникам США використовувати всюдисущі сенсори, які неможливо зупинити і які оточують кожне потенційне поле битви, щоб створити по-справжньому смертельний «вбивчий ланцюг»».
Компанія Palantir почала свою діяльність зі співпраці з ЦРУ у розробці контртерористичних інструментів. І в неї досить багато критиків. Частково це пов’язано з тим, що її найбільшим спонсором від самого початку був Пітер Тіль, успішний інвестор в технологічній сфері, який також був ярим прихильником Дональда Трампа і інших республіканців з табору «Зробимо Америку знову великою». Виконавчий директор Palantir Алекс Карп, навпаки, підтримував багатьох кандидатів-демократів.
Критики стверджують, що урядові агенції зловживали розробками Palantir, порушуючи приватність людей чи переслідуючи сумнівні цілі. Наприклад, видання Washington Post в 2019 році писало, що Міграційна та митна правоохоронна служба США використовувала програмне забезпечення компанії для відстеження незареєстрованих іммігрантів. Це призвело до того, що частина працівників компанії почали протестувати. Активісти в технологічній спільності підозрюють, що у Palantir склалися надто тісні зв’язки з урядом США. І компанія «бачить надто багато» за допомогою своїх інструментів.