Світ усе більше під впливом війни в Україні, а профільні національні аналітичні організації активізують аналіз тактики на сучасному полі бою. У компанії BTRY ENERGY пишуть про вплив війни на розвиток безпілотних систем та засобі РЕБ.
Редакція «ОПК» пропонує ознайомитися із частиною огляду:
Вплив війни в Україні на розвиток армій та озброєнь
Британські збройні сили безперечно йдуть попереду серед євроатлантичних держав та вже почали інтегрувати безпілотники в сучасну тактику на основі досвіду України. Зокрема, 18 квітня 2025 р. Королівський бронетанковий корпус оприлюднив в X світлину військового з The Royal Lancers, який керував безпілотною авіаційною системою (sUAS). Це новий тренд у британській військовій стратегії — використання безпілотних авіаційних комплексів (БПАК) як центрального компонента сучасної наземної війни. В армії Британії погоджуються, що поле бою ХХІ століття дедалі більше формується не лише вогневою міццю та маневром, але й домінуванням інформації та точністю безпілотників. При цьому досить примітним є те, що профільне видання Army Recognition «маленькі, швидкі та важкі для виявлення» FPV-безпілотники назвали системою «точного удару бідняків», що здатна уражати танки, артпозиції та КП. У зв’язку з цим британська армія розширює інвестиції в безпілотні технології, включаючи засоби електронної боротьби з безпілотниками, автономну навігацію та тактику зграї, вона позиціонує себе для протистояння як рівним, так і гібридним загрозам.
На тлі цього симптоматичними стали квітневі підрахунки США (станом на 19 квітня 2025 р.), які втратили аж 6 MQ-9 Reaper за останні півтора місяці (!) Йдеться про те, що хусити збили над Єменом шість розвідувально-ударних БпАК MQ-9 Reaper (починаючи з 3 березня), кожен з яких коштує близько 30 млн дол. Це, серед іншого, є показовим свідченням, що сучасні війни залишаються комбінованими, а дешеві масові озброєння здатні виснажувати дуже коштовні високотехнологічні системи.
Україна також вже має схожий досвід. Після знищення дроном у 2024 р. гелікоптера РФ за допомогою невизначеного дрону на початку квітня 2025 р. вдалося знищити бомбардувальник Ту-22МЗ вартістю близько 100 млн дол. Крім того, пізніше зенітним дроном було підбито російський ударно-розвідувальний БПЛА «Форпост-Р», ймовірно це перше перехоплення зенітним дроном такої цілі. Ключовим моментом операції став факт перехоплення на висоті близько 4 км, тоді як раніше місії виконувалися на висотах 1-1,5 км.
Зі свого боку США дрон Coyote LE SR тестують як зенітний, для армійської ППО. У березні 2025 року БМП Bradley виконала його пуск зі своєї пускової ракетної установки BGM-71 TOW. БпАК Coyote позиціонують як дешевий засіб боротьби із БПЛА, але Coyote 2C коштує 125 тисяч доларів за одиницю.
В РФ також просуваються до інтеграції безпілотників у систему ППО. Наприкінці березня 2025 р. FPV-дрон «Сифа» презентували як перехоплювач важких дронів і вертольотів, назвавши «аналогом систем ППО», що «може літати зі швидкістю у 225 км/год».
Тренди у розвитку безпілотних авіаційних комплексів (БПАК)
Дедалі більш важливим стає відповідність якості БпАК їх вартості – в тому числі, це стосується й відомих західних виробників. Так, у середині квітня 2025 р. стало відомо про дискурс щодо того, як Україна перевершує Захід у виробництві якісних та більш дешевих дронів. Цього разу на тлі негативно оцінених поставок в ЗСУ німецьких безпілотників від компанії Helsing. Зокрема, для розуміння стану агентство Bloomberg процитувало українського військового: «Ми говоримо про продукт, який виготовлений з дешевих компонентів і продається як передова технологія, – сказав військовослужбовець Сил безпілотних систем ЗСУ, підрозділ якого отримав у лютому БПАК 120 HF-1. «Я можу запевнити вас, бо я його розібрав». За його словами, такий продукт коштує не більше 100 тисяч гривень (2200 євро). А він коштує 16 700 євро, що дуже дорого». Таким чином, українські розробники та виробники усе більше, та усе більш аргументовано створюють конкуренцію найвпливовішим гравцям у галузях безпілотних систем.
З повним текстом можна ознайомитися за посиланням:
https://btry.energy/post/bezpilotni-systemy-ta-zasoby-reb-suchasni-tendentsiy_28b174af