Воєнна небезпека на Сході та на Півдні України залишається серйозною загрозою. Відбувається повзуча анексія морських акваторій України. Все це вимагає невідкладної підготовки асиметричної відповіді агресивної Росії на морі. Про це в інтерв’ю Security Talks зазначив президент Української агенції перспективних науково-технічних розробок, UA.RPA, заступник міністра оборони (2014), перший заступник начальника Генерального Штабу України (2012-2013) роки адмірал Ігор Кабаненко.
І. Кабаненко висловив переконання, що побудова військово-морських сил має сьогодні будуватися з акцентом на москітну стратегію, а саме на створення або закупівлю групи катерів. Їх чисельність спочатку має сягати 30 одиниць, а потім нарощуватись до 40-50 одиниць.
Співбесідник висловив переконання, що орієнтуватися можна, зокрема, на українського стратегічного партнера – США, та зробити ставку на мультирольний катер Mark VI, а також передбачити локалізацію його виробництва в Україні.
«Більшість країн світу так і робили. Можна в приклад привести Туреччину, яка спочатку закуповувала військово-морську техніку, а потім ліцензії. А станом на сьогодні вже побудувала свою військово-морську індустрію», — вважає адмірал.
І. Кабаненко також вважає, що катери «Гюрза» не підходять для виконання завдань ВМСУ, а «Лань» є лише дизайнпроєктом і його перспективи поки не зрозумілі.
Говорячи про радіолокаційне виявлення на морі, адмірал Кабаненко зазначив, що скептично відноситься до проєкту створення літака дальнього радіолокаційного виявлення на базі української машини Ан-178. Він переконаний, що варто зосередитися на берегових системах РЛС, в тому числі і мобільних, а також корабельних системах, і передбачити використання безпілотних авіаційних комплексів, виробництво яких в Україні вже налагоджено. Щодо бази флоту, то І. Кабаненко вважає, що їх має бути декілька. Одна головна, а інші допоміжні. Серед можливих міст для бази він назвав Одесу, Миколаїв, Очаків та Бердянськ.
Особливу увагу І. Кабаненко звернув на посилення морської піхоти. Він зазначив, що досвід США у посиленні морської піхоти, зокрема щодо посилення морської піхоти крилатими ракетами та дронами, він наголосив, що морська піхота є особливим інструментом ВМСУ, і тому має отримувати відповідне, спеціально для неї розроблене обладнання та озброєння.
«Морська піхота може діяти на глибину до 100 км, і в тому числі повинна отримати спецтехніку для боротьби з дронами», — вважає адмірал.
До того ж, дуже скептично співбесідник оцінює добудову корвету, що будується вже близько 10 років. Фахівець зазначив, що український корабель, який є де-факто фрегатом, буде добудоватися не менше 10 років.