200 МЛН ФУНТІВ СТЕРЛІНГІВ НА ДРОНИ ЯК ПЕРШИЙ КРОК БРИТАНСЬКИХ ГАРАНТІЙ БЕЗПЕКИ — 10-РІЧНИЙ ДОГОВІР

Президент України Володимир Зеленський та  прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали у п’ятницю, 12 січня, у Києві угоду про гарантії безпеки, яка діятиме до вступу України в НАТО. Договір називається «Угода про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії». Відповідно до неї Велика Британія надаватиме Україні «постійну та всебічну підтримку» протягом наступного десятиліття. Угода офіційно закріплює підтримку, яку Велика Британія надавала та продовжуватиме надавати безпеці України, включаючи обмін розвідданими, кібербезпеку, медичну та військову підготовку та оборонно-промислове співробітництво. Він також зобов’язує Велику Британію проводити консультації з Україною у випадку, якщо на неї знову нападе Росія, і надавати «швидку та постійну» допомогу для її оборони. Також Ріші Сунак оголосив у п’ятницю про надання Україні військової допомоги на 2,5 млрд фунтів у 2024-2025 роках. «Велика Британія сьогодні хоче оголосити про найбільший пакет оборонної допомоги Україні з початку війни у розмірі 2,5 млрд фунтів. Це означає більше безпеки, протитанкових засобів, ракет, сотні тисяч нових артилерійських снарядів, підготовка для тисяч українських військових», — сказав він на спільній із президентом України Володимиром Зеленським пресконференції після підписання угоди. Очікується, що з них щонайменше  200 мільйонів будуть витрачені на термінову закупівлю та виробництво військових дронів для України, включаючи розвідувальні, ударні та морські дрони. Заплановано, що це буде найбільше постачання дронів Україні. Також гроші підуть на такі напрямки як ракети великої дальності, протиповітряна оборона, артилерійські боєприпаси та морська безпека.

За словами Зеленського, домовленість з Британією є першою двосторонньою угодою, яка реалізовує базову домовленість «Великої сімки» щодо безпеки України, нашого захисту, нашого безпекового зростання. Він подякував Великій Британії та особисто прем’єр-міністру Сунаку за «першість і лідерство». Глава держави розповів, що домовленості стосуються багатьох сфер підтримки та допомоги, і передбачають гарантії фінансової, військової та інших видів. Угоду про співпрацю він назвав «дуже серйозною і сучасною».

Зеленський сказав: Багато хто чув про зразкові безпекові домовленності XX століття, між Сполученими Штатами та Ізраїлем, деякі інші подібні домовленості. Зараз ми сформували такий взірець нашого часу. Це те, що додає нам впевненості зараз, поки ми захищаємося від російської агресії, та фіксуємо наші сильні безпекові позиції на увесь період до вступу України в НАТО.

Президент наголосив, що ключова мета української сторони – це членство в Північноатлантичному альянсі, а зараз, крім підписаного сьогодні документа з Британією, Київ працює з іншими партнерами заради двосторонніх угод.

Поделиться публикацией