У Польщі почали будівництво заводу, де вироблятимуть електроніку для ЗРК Patriot
На базі Науково-дослідного та дослідно-конструкторського центру Maritime Technology у польському місті Гдиня стартувало будівництво заводу, що вироблятиме електронні компоненти для американських зенітно-ракетних комплексів Patriot. Про це повідомив заступник міністра національної оборони Польщі Павел Бейда.
«Саме для цього і призначені офсетні угоди – розміщення сервісних і виробничих потужностей у Польщі. Сьогодні почалося будівництво Військового центру електроніки при Центрі досліджень і розробок військово-морської техніки», – написав він у соцмережі X. Бейда уточнив, що завод вироблятиме електроніку для радарів LTAMDS, що використовуються в системі ППО Wisla.
Wisla – створювана Польщею система протиповітряної оборони середньої дальності, до складу якої, зокрема, входять ЗРК Patriot. Наприкінці грудня 2024 року було заявлено про те, що вона досягла оперативної готовності.
Зараз реалізується друга фаза програми Wisla. Зокрема, зі США укладено контракт на постачання й інтеграцію системи управління протиповітряною та протиракетною обороною IBCS. Радар LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) покликаний замінити системи, що використовуються зараз на ЗРК Patriot.
Нова радіолокаційна станція забезпечує 360-градусне охоплення, має значно поліпшені можливості виявлення і супроводу повітряних цілей, включно з балістичними і крилатими ракетами, безпілотниками.
На початку травня ц.р. повідомлялося, що польська компанія Mesko розширює виробництво 155 мм снарядів та прагне освоїти виробництво модульних порохових зарядів, щоб мати повний цикл виробництва 155-мм пострілів. Компанія збільшує свої виробничі потужності на заводі у Красніку з кінцевою метою — вийти на виробництво 150 тисяч снарядів калібру 155 мм на рік. Для цього компанія провела модернізацію обладнання для гарячої переробки пластмас, механічної обробки та термічної обробки, а також придбала сучасні токарні верстати й контрольно-вимірювальні прилади.
«Краснік вже є ключовим пунктом виробництва корпусів 155-мм боєприпасів. Я хочу дуже сильно підкреслити, що ми не починаємо з нуля, ми не розчищаємо ліс для інвестицій, але розвиваємо наш поточний технологічний і виробничий потенціал, тож ми єдині в Польщі, хто збільшує існуюче й поточне виробництво. Що не менш важливо — ми самі виробляємо елементи, які є критично важливими для всього процесу. Ми не збираємо готові деталі, придбані за кордоном», — пояснив виданню представник компанії.
Окрім того, використовуючи власні кошти, Mesko придбала у заводу Fabryka Łożysk Tocznych у Красніку комплекс нерухомості, що складається з трьох ділянок загальною площею близько 1,53 га для розширення виробництва. Компанія також придбала у місцевої влади земельну ділянку площею понад 1 га під складські приміщення.
Як заявляє компанія, вже цього року розпочнеться розширення виробничого цеху приблизно до 8 000 квадратних метрів. Проєкт також передбачає модернізацію існуючих потужностей. Інвестиції буде завершено в третьому кварталі 2027 року.
Водночас компанія працює над тим, щоб розпочати на заводі в Пйонках виробництво модульних зарядів для 155-мм боєприпасів, які наразі імпортуються.
З листопада 2024 року польське Агентство промислового розвитку в рамках угоду з компаніями Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa і Mesko працює над створенням у Польщі виробництва пороху та нітроцелюлози. На цей проєкт уряд виділив майже 700 млн доларів. Ідея виробляти порох є спробою витягнути найбільший хімічний концерн Польщі Grupa Azoty з фінансової кризи.
«Було б гріхом не скористатися такою бізнес-можливістю і не зайнятися цим новим напрямком. Ми розглядаємо цей напрям як один із важливих елементів майбутніх позитивних результатів діяльності Grupa Azoty», — визнав Адам Лешкевич, президент компанії. За планом, роботи з будівництва нових потужностей планують розпочати у Тарнуві наприкінці 2025 року.