Україна володіє лазерними технологіями, здатними вже сьогодні вражати певні цілі на певній висоті. Про це повідомив командувач Сил безпілотних систем Вадим Сухаревський в інтерв’ю «Радіо свобода» 3 лютого.
Такі акценти на лазерну зброю можуть свідчити про отримання розробок від партнерів або успішне просування національних – вони ведуться в рамках досліджень однієї з провідних установ НАНУ. Ще однією метою у заяві може бути наголос, що СБС стрімко розвиваються – для зняття напруженості у експертних колах щодо стримування розвитку нового роду військ через «ревнощі» до командувача СБС Вадима Сухаревського з боку головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Саме такі висновки робили аналітики у 2024 р., оцінюючи надто повільний розвиток СБС та надто велику кількість типів БАК у ЗСУ.
Справді, в інтерв’ю В. Сухаревський підкреслив, що Сили безпілотних систем невпинно розвиваються, оскільки це є одним із ключових завдань відомства.
«R&D — інноваційна діяльність командування, передбачає ряд напрямків. Одним з них, в плані боротьби з бортами противника, з його безпілотними повітряними системами, в тому числі — пошук рішень у боротьбі з шахедами, привів нас до команд, які активно цим займаються. І так, повторюсь — лазерні технології зараз вже вражають на певній висоті певні об’єкти», — зазначив Сухаревський.
В середині грудня 2024 р. командувач СБС вперше повідомив, що Україна вже використовує лазерну зброю.
«Сили оборони України вже використовують лазерну зброю, як здатна збивати повітряні цілі», повідомив командувач Сил безпілотних систем Збройних сил України полковник Вадим Сухаревський, якого цитував Interfax.
«Ми можемо констатувати, що сьогодні Україна є, якщо я не помиляюся, п’ятою країною, яка може сказати, що в неї є лазер. На сьогодні ми вже на висоті понад 2 км цим лазером можемо збивати літаки», – сказав В. Сухаревський під час конференції «Європейська оборонна промисловість: перспективи співпраці з українською оборонною промисловістю». За його словами лазерна зброя має назву «Тризуб» і СБС зараз працюють над масштабуванням та посиленням лазеру.
Відомо, що протягом пів року з моменту заснування Сили безпілотних систем здійснили більше 220 операцій углиб території Росії, застосувавши понад 3,5 тис. дронів.