КИТАЙ ДОПОМАГАЄ РОСІЇ ПОПОВНИТИ ЗАПАСИ ДРОНІВ — The New York Times

З моменту вторгнення в Україну Китай відправив Росії безпілотників на понад 12 мільйонів доларів, що свідчить про тиху співпрацю між ними.

Минулого місяця адміністрація Байдена пообіцяла розправитися з компаніями, які продають свої технології в Росію, але потік китайських безпілотників до країни, який продовжується – пояснює, чому це буде важко, йдеться в матеріалі The New York Times.

Хоча продажі дронів сповільнилися, американська політика, запроваджена після вторгнення Росії, не змогла зупинити експорт безпілотних літальних апаратів, які працюють як очі в небі для винищувачів на передовій. Згідно з офіційними даними російської митниці від стороннього постачальника даних, за рік після вторгнення Росії в Україну Китай продав країні безпілотники та запчастини до них на суму понад 12 мільйонів доларів.

Важко визначити, чи містять китайські дрони американські технології, які порушували б правила США, чи вони законні. Поставки, поєднання продуктів від DJI, найвідомішого у світі виробника дронів, і низки менших компаній, часто надходили через дрібних посередників та експортерів.

Складні канали збуту та розпливчасті описи продуктів у експортних даних також ускладнюють остаточне визначення наявності американських компонентів у китайських продуктах, що може являти собою порушення американського експортного контролю. І офіційні продажі, швидше за все, є лише частиною більшого потоку технологій через неофіційні канали та інші дружні до Росії країни, такі як Казахстан, Пакистан і Білорусь.

Результатом є постійне постачання нових безпілотників до Росії, які пробиваються на передову її війни з Україною. На полі бою квадрокоптери часто витримують лише кілька польотів, перш ніж їх зносить з неба. Поповнення запасів навіть найпростіших безпілотних літальних апаратів стало таким же критичним, як і інші основні потреби, такі як придбання артилерійських снарядів і куль.

У військовому, дипломатичному та економічному відношенні Пекін стає все більш важливою опорою для Росії у її військових зусиллях. Китай залишається одним із найбільших покупців російської нафти, допомагаючи фінансувати вторгнення. Обидві сторони також провели спільні військові навчання та спільно атакували Організацію Північноатлантичного договору.

Під час зустрічі вищого лідера Китаю Сі Цзіньпіна цього тижня з президентом Росії Путіним офіційні особи США попередили, що Китай все ще розглядає можливість продажу летальної зброї для використання в Україні.

Держсекретар Ентоні Дж. Блінкен заявив у понеділок, що візит є «дипломатичним прикриттям для того, щоб Росія продовжувала здійснювати» військові злочини.

Світ як і раніше сильно залежить від китайських складальних заводів розміром із місто і кластерів виробників спеціалізованих компонентів. Велика роль країни ускладнює розуміння та контроль того, які іноземні продукти входять до основної, але критично важливої ​​споживчої електроніки, як-от дрони, які можна виготовляти з широко доступних компонентів, що продаються в роздрібних магазинах.

«Це створює проблеми з експортним контролем: ту саму модель можуть використовувати спеціалісти з нерухомості для огляду нерухомості та її використання в Україні для розвідувальних цілей», — сказав Вільям А. Рейнш, співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні і колишній чиновник Міністерства торгівлі, який наглядав за експортним контролем. «Це не найскладніша технологія у світі — неминуче, що вони будуть містити американські чіпи», — додав він, зазначивши, що якщо в безпілотниках немає американських компонентів, поставки стають політичним питанням, а не питанням легальності.

Поделиться публикацией