Імовірне відновлення ядерного статусу України можна розглядати у контексті створення субрегіонального союзу різних країн, у тому числі за участі Великої Британії, Польщі і країн Балтії. Як передав УНІАН, про це експерти сказали під час виступів на Міжнародному Форумі Центральної та Східної Європи VIA CARPATIA 2024.
Директор New Geopolitics Research Network, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь розповів про розроблення українськими експертами документу, який має назву «Візія оборонних аспектів внутрішнього плану перемоги». «Ми навіть там зачепили ядерну доктрину України. Наскільки б це не було контроверсійним питанням, але ми вважаємо, що настав час подивитися це з точки зору національних інтересів України, а не сприйняття виключно «України, яка має дотримуватися міжнародних зобов’язань режиму нерозповсюдження». Перш за все, національні інтереси України, а потім вже інше», — наголосив Самусь. Зокрема, експерт відзначив, що «так діють дорослі країни, дорослі нації».
Своєю чергою, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак розповів, що стосовно ядерних питань було проведено низку консультацій:
«Ми розуміємо, що технологічний потенціал створення ядерної зброї підпорядкований політичним рішенням. Це зрозуміло. Тому, можна сказати так, що Україна має технологічний потенціал для перегляду безядерного статусу і набуття статусу ядерного»
Водночас, він сказав, що для цього треба кілька речей. «По-перше, довести світові, що саме Путін порушив договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Саме Путін створив з Росії потужного ворога для нас, для України, для усього світу, тому що у 1990-х роках, коли хтось говорив про ядерну зброю, казали: а навіщо вам ядерна зброя? І ніхто не міг відповісти, бо ніхто не міг назвати ворога. Зараз ворог є», — наголосив Бадрак.
При цьому, за його словами, потрібне політичне підбадьорення ключових світових гравців. «Якщо б, наприклад, Трамп відмовив Європі в ядерній парасольці, то цілком логічним було би відновлення пропозицій щодо ядерного статусу, і оскільки Польща про це вже заявляла, то найбільш логічним було спільно працювати у цій сфері. Це було б надзвичайно важливо», — сказав Бадрак.
Він вважає, що це могло би стати прологом до створення субрегіонального союзу з Великою Британією за участі України, Польщі і країн Балтії. «Тоді б ми були потужним спільним блоком», — переконаний Бадрак.
Разом з тим, він допускає, що можливо Україні не потрібна ядерна зброя, якби, для прикладу, системи Typhon, які США планують розмістити в Німеччині, після встановлення миру розгорнули на території України. Системи Typhon використовуються для пуску ракет Tomahawk та SM-6.
17 жовтня 2024 року президент України Володимир Зеленський запевнив, що Україна ніколи не говорила, що хоче створити ядерну зброю. Таким чином Зеленський пояснив свої слова, коли згадав, що у вересні під час зустрічі з Дональдом Трампом у Нью-Йорку сказав йому, що Україна або вступить в НАТО, або матиме ядерну зброю. Водночас, президент України додав, що Україна обирає варіант негайної потреби вступу до Альянсу.