Іранські дрони-камікадзе, використані військами РФ в останніх атаках на українські міста, мають європейські компоненти, згідно з секретним документом, який Київ передав своїм західним союзникам.
Про це 26 вересня ц.р. повідомив портал DT,UA, посилаючись на The Guardian.
У 47-сторінковому документі, представленому українським урядом країнам G7 у серпні, стверджується, що за попередні три місяці було здійснено понад 600 атак на міста з використанням безпілотних літальних апаратів (БПЛА), що містять західні технології.
Згідно з документом, отриманим Guardian, 52 компоненти, вироблені західними компаніями, були виявлені в безпілотниках Shahed-131 і 57 і у моделі Shahed-136, яка має дальність польоту 2000 км і швидкість 180 км/год.
П’ять європейських компаній, у тому числі польська дочірня компанія британської транснаціональної корпорації, названі як оригінальні виробники виявлених компонентів.
«Серед виробників є компанії зі штаб-квартирами в країнах санкційної коаліції: США, Швейцарії, Нідерландах, Німеччині, Канаді, Японії та Польщі», — йдеться в доповіді.
Згідно з документом, Іран вже диверсифікував своє виробництво, використовуючи сирійську фабрику в порту Новоросійська, але виробництво безпілотників переміщується до Росії, в центральну частину Татарстану, в Алабугу, хоча Тегеран продовжує постачати компоненти.
У доповіді йдеться про те, що іранський уряд намагається «відмежуватися від надання Росії зброї» і «не може впоратися з російським попитом та інтенсивністю її використання в Україні».
Серед пропозицій щодо дій західних союзників України — на які вони, ймовірно, не погодяться, є «ракетні удари по заводах з виробництва цих БПЛА в Ірані, Сирії, а також по потенційному виробничому майданчику в Російській Федерації».
«Зазначене може бути здійснено Силами оборони України у разі надання партнерами необхідних засобів ураження», — йдеться у документі.
Жодних припущень про будь-які правопорушення з боку західних компаній, чиї деталі були виявлені, немає.
«Іранське виробництво БПЛА адаптувалося і здебільшого використовує доступні комерційні компоненти, постачання яких погано або взагалі не контролюється», — йдеться в документі.
Митна інформація, згідно зі звітом, показує, що «майже весь імпорт до Ірану походить з Туреччини, Індії, Казахстану, Узбекистану, В’єтнаму і Коста-Ріки».
Депутат Європарламенту Барт Гроотуїс, який входить до підкомітету з питань оборони і безпеки, заявив, що між розвідувальними службами ЄС не було достатньої координації для боротьби зі зловживанням західними компонентами.
«Я думаю, що багато європейських розвідувальних служб навіть не розглядають питання санкцій», — сказав він.