Схоже, що українська атака проти російської авіабази в окупованому Криму у вівторок знищила доволі багато літаків. Це була найбільша втрата за один день для ВПС Росії з кінця лютого, коли Москва почала вторгнення в Україну.
Про це 11 серпня повідомив портал DT,UA, посилаючись на Forbes.
«І цей удар може сильно вплинути на подальші повітряні операції російської військової авіації. Посеред білого дня на авіабазі в місті Саки прогриміло трохи більше 10 вибухів. На цій авіабазі були розгорнуті літаки 43-го окремого морського штурмового полку Чорноморського флоту РФ. За деякими підрахунками, вибухи знищили вісім Су-27, чотири Су-30, п’ять Су-24 і шість гелікоптерів Мі-8, а також літак радіоелектронної розвідки Іл-20», — йдеться в повідомленні.
Інформується, що супутникові знімки, зняті приватними компаніями, підтверджують знищення восьми Су-24 і п’яти Су-27/30. В Міноборони України говорять лише про знищення дев’яти російських літаків. Forbes визнає, що навряд чи будь-який з підрахунків вичерпний. Але якщо їх поєднати, можна сказати, що російські сили втратили від 9 до 27 літаків. Цілком можливо, що 43-й окремий морський штурмовий полк тепер став не боєздатним. І Чорноморському флоту РФ доведеться його відбудовувати.
Також досі невідомо, як Україна змогла завдати удар по авіабазі в місті Саки, розташованій за 200 кілометрів від південної лінії фронту. Кратери, які видно на супутникових знімках, говорять, що це були балістичні ракети. Також можливо, що українські військові використали протикорабельні крилаті ракети «Нептун», щоб вдарити по російській базі або безпілотники-камікадзе. В Києві скромно сказали, що зброя, яка спалила російські літаки, була «суто українського виробництва».
Forbes пише, що після удару у вівторок можна сказати, що українська сторона досі більш успішно знищувала літаки Росії, поки вони були на землі, ніж навпаки. В перші години вторгнення 23 лютого російські ракети вдарили по українським авіабазам. Але літаків і гелікоптерів там вже не було. Командири перебазували їх. І Київ продовжував цю практику впродовж всієї війни. За більш ніж п’ять місяців російська армія знищила лише три українських літаки, поки вони були на базі: Су-24, МіГ-29 і один Іл-76. Більшість втрат українські ВПС понесли в бою. Власне, якщо не рахувати всі знищені літаки у вівторок в Криму, Росія втратила 85 повітряних бойових машин. І більшість з них теж були збиті українськими системами ППО. Але за весь період між ударом по російській авіабазі в Міллерово біля українського кордону і ударом по базі в Криму Росія втратила десятки літаків, які стояли на землі.
«Те, що Україна так легко може знищувати російські літаки на базах в той час, як Росії не вдається відплатити тією ж монетою, багато говорить про дисциплінованість українських ескадронів і відсутність цієї дисципліни з російського боку. ВПС і ВМС України постійно переміщують свої літаки, гелікоптери і безпілотники TB-2 «Байрактар», часто спираючись на розвіддані, надані США», — пише Forbes.
У свою чергу, Росія, попри всі втрати, продовжує розміщувати свої літаки на тих же авіабазах, по яких вже були завдані українські удари. Питання, чи змінить удар по базі в Криму поведінку Кремля, залишається без відповіді.
«У наступні години після вибухів на авіабазі тисячі російських туристів, які насолоджувалися кримськими пляжами, зібрали свої речі і втекли з півострова, створивши вздовж мосту в Росію затори, в яких доводиться стояти днями. Не відомо, чи військово-повітряна гілка Чорноморського флоту РФ теж втече з Криму слідом за цивільними», — зауважує видання.
Але все більше стає зрозуміло, що в України з’являються засоби і бажання завдавати удари по будь-якому російському військовому об’єкту, до якого лише зможе дотягнутися те, що є в українському дедалі більшому арсеналі, який включає крилаті ракети, балістичні ракети і безпілотники. А якщо додати до цього ще загрозу з боку українських партизанів і сил спеціального призначення, становище Росії стає ще більш небезпечним.
«Російським ескадронам потрібно відійти на сотні кілометрів від української території, щоб бути в безпеці від потенційних атак. Перехід на інфраструктуру авіабаз у цій безпечній зоні не нашкодить Росії. Однак, додаткова відстань сильно вплине на авіаційні операції Кремля над Україною. Чим далі бомбардувальнику доведеться летіти, щоб дістатися до фронту, тим менше часу він зможе провести там, а отже скоротиться і кількість снарядів, яку один літак зможе доставити на передову за день», — пише Forbes.