США І ТУРЕЧЧИНА ПРОДОВЖУЮТЬ ПЕРЕГОВОРИ З ПИТАННЯ ЗРК PATRIOT

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Анкара і Вашингтон все ще ведуть переговори з питання придбання Туреччиною зенітно-ракетних систем американського виробництва Patriot, 1 березня, повідомила газета Daily Sabah.

«Американці заявили, що можуть продати Patriot… Наші делегації ведуть переговори», — зазначив Чавушоглу.

У Вашингтоні не втрачають надії переконати норовливого партнера відмовитися від російських С-400 та прийняти натомість американські системи ППО — так, міністр зазначив, що Анкара нарешті отримала позитивну відповідь з Вашингтона на свій запит щодо купівлі ЗРК, спрямований близько двох років тому.

Втім, тут же заявив міністр, якщо Туреччини не вдасться домовитися з США, будуть розглянуті інші варіанти — не виключено, що уряд Ердогана знову звернеться до Росії. Перші комплекси С-400, які прийдуть до Туреччину у рамках контракту з РФ, будуть розгорнуті вже у жовтні цього року.

Нагадаємо, турецькі ЗМІ повідомили, що США не продадуть Patriot Туреччини, якщо та не відмовиться від придбання російських С-400. При цьому у грудні 2018 року Державний департамент схвалив продаж Анкарі ЗРК Patriot та супутнього військового майна на суму у 3,5 млрд доларів.

2 грудня 2018 року у Вашингтоні ультимативно заявили, що Анкара повинна відмовитися від угоди з Москвою, в іншому разі країну можуть позбавити членства у програмі F-35. Однак ще у листопаді турецька сторона заявила про неможливість скасування багатомільярдних домовленостей з Росією.

Вважається, що постачання літаків F-35 Туреччині заморозили саме через закупівлю останньою комплексів С-400 — у США побоюються, що російські військові фахівці при розміщенні систем ППО у Туреччині можуть досконально вивчити всі сильні і слабкі сторони новітнього винищувача. Втім, навіть якщо і так, то Конгрес запізнився, так як два винищувачі Туреччина від США отримати усе-таки встигла.

Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи «земля-повітря». Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.

29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.

Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми — 55% — буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші постачання було заплановано на березень 2020 року.

Однак 7 вересня 2018 року російські ЗМІ з посиланням на коментар директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва повідомили, що постачання до Туреччини російських систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф» відбудеться зі значним випередженням графіка — у середині 2019 року.

Поделиться публикацией