СОЮЗ РОСІЇ З ІРАНОМ МОЖЕ ЗМІНИТИ ХІД ВІЙНИ ПРОТИ УКРАЇНИ — WP

Стережіться зародження альянсу між Москвою і Тегераном! Росія почала використовувати іранські безпілотники у війні проти України. А Іран запропонував свої фінансові мережі, щоб допомогти Росії обійти санкції, — кажуть в розвідці Заходу.

Кремлю важко підтримувати наступальний імпульс в Україні після шести місяців жорстокого конфлікту. І нова іранська допомога може стати для нього фактором, який змінить все, — пише в статті для Washington Post американський журналіст і письменник Девід Ігнатіус.

«Це не просто тактичний альянс», — пояснив автору неназваний чиновник.

Китай і Індія відмовилися продавати зброю Росії. Тому Іран може стати критичним джерелом грошей і військової техніки. Представник американської розвідки сказав Ігнатіусу, що Тегеран «знає всі доступні рецепти», як обійти санкції. Він може поділитися своєю інфраструктурою мережею з фіктивних компаній і інших фінансових інститутів, щоб допомогти Москві позбутися впливу західного тиску. Надавати фінансову підтримку Росії буде ще легше, якщо обмеження проти самого Тегерану будуть зняті після відновлення дії угоди про іранську ядерну програму від 2015 року.

В розвідці розповіли Ігнатіусу, що Іран почав доставляти «сотні» безпілотників-камікадзе Росії, щоб посилити її виснажені запаси зброї. Ці безпілотники, швидше за все, належать до серії «Шахід», до якої також належать машини завбільшки з американські Predator. Іран успішно використовував «Шахіди» в Сирії і Іраку. Напруга у відносинах між США і Іраном сильно загострюється попри те, що країни наближаються до відновлення ядерної угоди. Підконтрольні Тегерану сили влаштували 15 серпня атаку на американську базу «Аль-Танф» на півдні Сирії. Жоден американець не постраждав. Але це була зухвала атака, на яку Центральне командування США відповіло «точним авіаударом» по базі поблизу міста Дейр-ез-Зор. Цю базу використовували групи, пов’язані з «Корпусом вартових ісламської революції».

Адміністрація Байдена вже більше місяця попереджає про загрозу, що Іран буде постачати безпілотники Росії. Радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван сказав 15 липня в ефірі CNN, що Іран «готується надати Росії кілька сотень безпілотних апаратів включно з такими, які здатні нести зброю». А російська делегація спостерігала за «демонстрацією» можливостей іранських безпілотників на авіабазі в Ірані.

Тегеран швидко запевнив міністра закордонних справ України, що попередження США неправдиві. Але Росія поспішила відправити іранські системи на поле битви.

«Впродовж останніх кількох тижнів російські чиновники проводили тренування в Ірані в рамках угоди про передачу безпілотників», — повідомили в Раді національної безпеки США.

Також цього місяця Росія запустила на орбіту іранський супутник «Хайям», який має «значні розвідувальні можливості». Щоб розширити російсько-іранські економічні зв’язки і збудувати мережу для обходу санкцій, Росія відправила представників керівництва «Газпрому» й інших компаній в Тегеран. Іранські чиновники в сфері економіки також відвідали Москву. Так звана «свопова» угода між країнами дозволить Ірану імпортувати російську нафту і транспортувати її на північне узбережжя Каспійського моря, щоб потім продати ці об’єми від імені Москви у Перській затокі.

Зміцнення альянсу Москви з Тегераном створює нову перешкоду для відновлення ядерної угоди від 2015 року. Чиновники США переконані, що обмеження, які вона накладає на іранське збагачення урану, посилить безпеку США і Ізраїлю. Але Тегеран вимагає поступок, які виходять за межі угоди. І адміністрація Байдена відмовляється їх виконувати. Найбільш важлива вимога Ірану — це щоб США переконали МАГАТЕ зупинити розслідування про таємні іранські ядерні об’єкти.

Ігнатіус пише, що угода про купівлю безпілотників Ірану говорить про те, наскільки серйозними стали проблеми Росії з постачанням зброї після шести місяців війни проти України. В розвідці кажуть, що Москва спочатку вагалася, чи просити про допомогу в Тегерану, лідерам якого вона не довіряє. Також Росія любить думати про себе як про «супердержаву», якій не потрібна допомога від сусідів.

«Це говорить, що російська сторона в такому відчаї, що стала залежною від іранців», — сказав неназваний член Білого дому.

На тлі потоку зброї в Україну з країн НАТО Москва не може собі дозволити розкіш бути перебірливою. Її домовленості з Іраном закривають короткострокові потреби, але ставлять Росію в ще більш ізольоване і небезпечне становище.

Поделиться публикацией