СЕРБІЯ ВІДІГРАЄ РОЛЬ ПРОКСІ РОСІЇ НА ЗАХІДНИХ БАЛКАНАХ — ЕКСПЕРТ З НАЦБЕЗПЕКИ З КОСОВА АРІАН КАДРІУ

Республіка Косово – країна на Балканах, яку визнали 104 держави-члени Організації Об’єднаних Націй . Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. В 2008 році парламент Косова проголосив незалежність в односторонньому порядку, але сусідня проросійська Сербія досі не визнає незалежності Косова і намагається посіяти вплив в регіоні. Про сербські операції, інформаційні кампанії, дестабілізацію ситуації в регіоні ІА «ОПК» розповів доктор філософії, заступник декана з політичних наук та досліджень у сфері безпеки UBT College, експерт з національної безпеки з Косова Аріан Кадріу.

Які настрої панують у регіоні? Чи є зараз напруга в контексті можливої ​​війни?

Наразі в Косово панує паніка непередбачуваності інших імовірних атак сербського режиму, як це було кілька разів у північній частині країни, коли було вбито офіцера поліції. Такі дії сербів можуть спровокувати ​​війну. З іншого боку, окрім сил безпеки Косово, присутність солдатів США та інших членів-країн НАТО в республіці забезпечує безпеку та запобігає ескалації можливої ​​війни між Косово та Сербією. Це є одним із чинників, що зупиняє сербів, адже вони розуміють про наслідки нових атак.

Оцініть вплив Сербії в Косово? Чи є спроба дестабілізувати ситуацію в країні?

Сербський режим не змінив фокус після війни 1999 року і все ще має надії та використовує будь-які інструменти, щоб зберегти свій вплив і дестабілізувати ситуацію в Косово. Сербські асиметричні та гібридні методи включають пропаганду, радикальний ісламізм, організовані злочинні групи. Їх наукові кола не полишають спроби змінити наратив Косовської війни. Крім того, вони постійно погрожують сербській меншині. Одним з найвпливовіших інститутів окрім просербських політиків, також є церква, а саме деякі священики. До прикладу, під час нападу в селі Банська священники координувалися сербськими злочинними групами і надавали доступ до монастирів для збереження зброї, переховування для подальшого нападу на поліцейські сили Косова та членів колективних міжнародних сил безпеки KFOR. Їхній вплив також виражається в засобах масової інформації. Для просування наративу щодо невизнання незалежності Косово, державу часто називають сербським краєм Косово і Метохія.

Чи працюють сербські установи зараз у Косово? Якою діяльністю вони займаються? Як це впливає на Косово?

Сербські інституції не діють безпосередньо в Косово, оскільки Косово проголосило незалежність від Сербії в 2008 році. Однак Сербія не визнає незалежності Косова, тому вона все ще зберігає вплив у певних областях, зокрема в північних регіонах Косово, де живе значна кількість сербів. Там існують сербські паралельні структури, які включають такі установи, як школи, медичні клініки та органи місцевого самоврядування. Вони фінансуються та підтримуються урядом Сербії. Ці паралельні структури надають послуги насамперед сербській меншині в Косово, яка не визнає владу косовського уряду, що створює напруженість і ускладнює зусилля щодо повної інтеграції Косово як незалежної держави. Це сприяє триваючим політичним та етнічним розбіжностям усередині країни, а також між Косово та Сербією.

Чи відчувається в країні вплив союзників Сербії, зокрема Росії та Китаю? У чому це проявляється?

Сама Сербія відіграє роль проксі Росії на Західних Балканах, і її наміри полягають у дестабілізації ситуації в Косово та у «подразнені» сусідніх країн-членів НАТО, а також відволіканні міжнародної уваги від жорстокої війни Росії проти України. Росія і Китай послідовно підтримують позицію Сербії в косовському питанні. Ця підтримка є фундаментальною для Сербії, особливо на міжнародних форумах, таких як ООН, де обидві країни мають право вето. Є також інформація про тісну співпрацю в інститутах розвідки та безпеки, яка включає навчання та обмін між спецслужбами Сербії, Росії та Китаю кадрами. Нарощування сербського ВПК також свідчить про імовірну підготовку до війни в Косово. Більшість сербської меншини в Косово, незалежно від того, підтримують вони Путіна чи ні, зіштовхуються з утисками. Це стається через постійний шантаж (навіть з використанням їхніх родичів і членів родини, які проживають у Сербії) офіційного Белграда та представників церкви. Наратив спрямовано на те, що Косово не визнана країна і людям не слід жити, як косовари.

Як змінилося життя в країні після зміни валюти?

Перехід на євро загалом був позитивним для Косово. Це забезпечило економічну стабільність, посилило торгівлю та інвестиції, а також тісніше інтегрувало країну в європейську економічну систему. Незважаючи на проблеми, такі як обмежений контроль монетарної політики, загальні переваги з точки зору стабільності, зростання та міжнародної інтеграції були значними для Косова.

Як Ви оцінюєте можливість вступу Косова до Ради Європи? Що це може дати країні?

Це непростий шлях з огляду на деякі політичні та технічні перешкоди, але Косово як лояльна країна до Заходу та ЄС заслуговує на те, щоб бути частиною Ради Європи. Існує багато політичних і юридичних переваг. Це консолідує міжнародну об’єктивність, оскільки це найстаріша організація в Європі, членами якої є країни-члени ЄС. Косово та її громадяни мають доступ до Міжнародного суду з прав людини як останньої інстанції для захисту прав людини. Косово автоматично зобов’язує поважати Договори РЄ про права людини, що вигідно громадянам. Вступ по Ради Європи надасть Косово доступ до багатьох механізмів моніторингу та оцінки корупції, відмивання грошей, фінансування тероризму тощо.

Які настрої зберігаються в Косово з початку війни Росії в Україні? Як висвітлюється війна в ЗМІ? Як люди в Косово ставляться до України?

Багато косоварів бачать паралелі між боротьбою України проти російської агресії та власною боротьбою за незалежність від Сербії. Це сприяє глибшому емоційному зв’язку з Україною. З початку війни в Україні косовські албанці (а це більшість населення Косова) повністю проти російської агресії та вторгнення в Україну, що, на мою думку, є чудовим прикладом для деяких інших країн ЄС, які сумнівалися чи боялися щодо своєї підтримки України. Висвітлення в засобах масової інформації відображає цю позицію, наголошуючи на гуманітарних аспектах і проводячи порівняння з власною історією Косова. Громадська думка та офіційна реакція уряду посилюють цей наратив, приєднуючи Косово до України та ще більше зміцнюючи прозахідну орієнтацію нашої держави.

Поделиться публикацией