Росія розпочала активну модернізацію ударних безпілотників типу Shahed, одночасно нарощуючи їх виробництво, що створює нові виклики для української протиповітряної оборони. Про це повідомив авіаційний експерт Костянтин Криволап в інтерв’ю на Radio NV.
За його словами, до жовтня 2023 року Росія мала повністю перейти на серійне виробництво «щахедів», і до травня 2025 року їх планується виготовити шість тисяч. Криволап також зауважив, що темпи виробництва вже перевищують заплановані, а щомісячний випуск дронів може сягати більше 250 одиниць.
Одним із ключових виробничих центрів є завод в Іжевську в Удмуртії, де вже виготовляються зенітно-ракетні комплекси «Тор» та системи наведення для ракет «Бук». Там же модернізується і сам ЗРК.
«Це серйозний виробничий комплекс, і росіяни, ймовірно, шукають найекономічніші варіанти для комплектації своїх дронів. Вони намагаються підвищити стійкість до систем радіоелектронної боротьби і забезпечити додаткові лінії зв’язку, щоб використовувати «шахеди» для розвідки. Зокрема, повідомлення про встановлення Starlink на ці безпілотники вказують на цей напрямок розвитку,» – зазначив Криволап.
Крім того, російське Міністерство оборони ставить завдання збільшити бойову частину дронів. Однак експерт вважає, що підвищення дальності польоту БПЛА до 3-5 тисяч км не є пріоритетом, оскільки їхня поточна дальність у 1,5-2 тисячі км цілком задовольняє потреби російських військових.
У вересні російські війська запустили понад 1300 «шахедів», і ця кількість, ймовірно, не є максимальною. Криволап прогнозує, що у жовтні кількість запущених безпілотників може збільшитися, оскільки цей тип дрона є простим у виготовленні і може випускатися у великій кількості на заводі в Іжевську.