РОСІЙСЬКА ЕЛІТА ДУМАЄ ПРО ПОВАЛЕННЯ ПУТІНА – WASHINGTON POST

Коли цього тижня Владімір Путін завдав ракетних ударів по українських містах та критично важливій інфраструктурі, цей крок, здавалося, приніс російському президенту відстрочку від прихильників жорсткої лінії, які вимагали більш рішучих дій.

Але деякі високопоставлені російські чиновники та люди в бізнес-еліті виснажені та пригнічені – й очікується погіршення політичного та економічного клімату, пише Washington Post.

Якщо ескалація була спрямована на те, щоб запобігти хвилюванню через погане управління війною, то її вплив є тимчасовим, заявили кілька чиновників. Також є питання щодо того, скільки ракет залишилося у Росії і як довго вона може продовжувати бомбардування.

«Ракети виробляються. Але поодинокими одиницями. А старі резерви закінчуються», – сказав один чиновник.

Відколи українська армія почала відвойовувати територію на півдні та сході України, Путіну довелося відправити на війну сотні тисяч ледь навчених резервістів, аби зміцнити виснажену російську армію – крок, який викликав протести по всій Росії та змусив щонайменше 300 тисяч російських чоловіків тікати через кордони країни, щоб уникнути мобілізації.

В найближчому оточенні Путіна почали з’являтися ознаки розбрату і суботній принизливий напад на дорогий Керченський міст до Криму став останньою краплею. «Ніхто не задоволений статусом-кво, – сказав російський чиновник. – Зрозуміло, що військової чи політичної перемоги не буде. Але й програш неможливий. Це перетворюється на ситуацію в шахах, відому як цугцванг, коли кожен крок гірший за наступний, але неможливо не рухатися».

«Люди бачать, що майбутнього немає», – додав він.

Мобілізація вже завдала удару по популярності Путіна, одній з головних підстав його легітимності як президента, і коли з фронту почнуть повертатися трупи резервістів, ситуація погіршиться, вважає московський бізнесмен.

«Через кілька місяців у Росії буде дуже негативна динаміка: погіршення настроїв у суспільстві, – сказав він. – Все залежить від фронту».

«Арсенал можливих дій Путіна дуже обмежений, – сказав Сергій Алексашенко, колишній заступник голови російського Центрального банку, який зараз живе у вигнанні в Сполучених Штатах. – Крім ударів по цивільній інфраструктурі, він має лише можливість використовувати тактичну ядерну зброю. Якщо українська контратака триватиме, то перед Путіним залишається питання, що робити далі».

Анексія українських територій поставила світ «за два-три кроки» від ядерної війни. Але мало хто в Москві каже, що Путін вдасться до тактичного ядерного удару, сказав московський бізнесмен, тому що «тоді у нього не залишиться карт», а Китай може заблокувати таку ескалацію.

Підтримка Саудівською Аравією скорочення видобутку нафти цієї зими, здається, додала сміливості російському президенту, сказав той самий московський керівник. Навіть якщо ціни на енергоносії залишаться на тому ж рівні, Путін «думає, що Європа опиниться в кризі і не матиме часу на Україну».

«Це все ще війна на виснаження, поки одна сторона не зможе продовжувати війну», — сказав він.

Економісти та керівники компаній кажуть, що санкції починають сильніше вдаряти по російській економіці, оскільки вже введено бюджетні скорочення, тоді як запропоноване країнами G7 обмеження ціни російської нафти стане ще одним ударом.

«Увесь бізнес страждає від того, що відбувається. Всі заморозили свої інвестиційні плани», – сказав представник московської бізнес-еліти. Віра в те, що Росія може перенаправити торгові потоки із Заходу через Китай, Казахстан та Індію, швидко тане. Казахстан почав блокувати вантажі, що везуть європейські товари в Росію, а китайці теж почали припиняти деякі поставки.

«Усі повністю розчаровані. Настрій дуже поганий», – сказав ще один високопоставлений російський бізнесмен.

Члени московської еліти починають говорити про потенційну зміну керівництва так, як вони ніколи раніше не робили за більш ніж 20 років правління Путіна.

«Ми почали входити в революційну ситуацію, – сказав російський чиновник. – Всі чекають чогось іншого, ніж те, що відбувається зараз: іншого керівництва, іншої війни. Яструби хочуть більш жорстких дій. Голуби взагалі не хочуть війни. Назріває час для зміни політичної системи. Але як це буде, я не знаю».

Поделиться публикацией