«КОЛЬЧУГА РДФ 360»: УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ РЕР

Історія української автоматизованої станції радіотехнічної розвідки «Кольчуга» датується 80-ми роками минулого століття. Саме в ті роки в Курському військовому інституті почалося проектування видатного комплексу, і було закладено основні ідеї пасивної радіолокації, а вже наприкінці 80-х напрацювання були передані на Донецькій завод «Топаз», де спеціалістами Конструкторського Бюро були повністю перероблені, але з початком російсько-української війни у 2014 році виробництво було перенесене до НВК «Іскра» (Запоріжжя).

Завдяки відсутності активних випромінювань, «Кольчуга» не може бути виявлена засобами радіоелектронної розвідки.

На початку 90-х років на озброєнні в Україні стояли близько 2-х десятків станцій «Кольчуга», що давало змогу повністю забезпечити моніторинг радіоелектронної обстановки навколо країни в радіусі до 600 км. На той час «Кольчуга» була цікава не тільки в Україні, а й іноземним партнерам. Так три «Кольчуги», вироблені в 1991 році, було модернізовано та реалізовано в Ефіопію. З роками станція набувала популярності, і в 2004 році в Туркменії вже було 3 станції «Кольчуга-М», а станом на 2002 рік Китай мав 4. В 2008 році Грузія була оснащена  4 станціями «Кольчуга-М», а в 2018, навіть, Ізраїль орендував декілька комплексів.

 

З роками на Донецькому заводі «Топаз» продовжилося модернізація «Кольчуги» і в 2000-х на озброєння було прийнято модернізовану версію «Кольчуга-М».

Конструкція «Кольчуга-М» захищена 8 патентами та 12 технологічними «ноу-хау», найпочеснішу сходинку серед яких займає технологія мікроелектроніки, на основі якої виготовлювалися 96 мікроелектронних збірок, використаних в станції «Кольчуга -М»

В 2012 році на озброєння в Україну поступив новий комплекс «Кольчуга-КЕ», у якого з’явилася функція супроводу повітряних цілей в реальному масштабі.

Зараз відомо певну кількість радіоелектронної техніки, що працює в режимі пасивної радіолокації: «Кольчуга» — Україна, «Віра» — Чехія, «Валерія» -Росія, «Вега» — Росія, «EL / L-  8388 »-Ізраіль,« YLC-20 »- KHР і ін. Параметричні характеристики цих комплексів, як правило, близькі між собою і мають аналогічні функціональні можливості. Як правило – це  виявлення джерел радіовипромінювання, ідентифікація виявлених цілей:, побудова маршрутів руху цілей,  рішення задач розвідки і передача розвідувальних даних.

Також, наприклад, відмінність сучасного комплексу «КOLCHUGA RDF360» і «Кольчуга-КЕ» від «Віра-Е» є в тому, що перших двох перерахованих, задіяні 4 станції, кожна з яких може виконувати роль центрального поста і забезпечує «живучість» комплексу при виході з ладу однієї, двох і навіть трьох станцій, виконуючи функції розвідки в обмеженому обсязі, а  в «Віра-Е» 1 центральний пост і від 3 до 5 автоматичних сенсорів, які не здатні виконувати функції центрального поста, в разі виходу його з ладу, і  в бойовій обстановці комплекс не працездатний. До того ж, в «КOLCHUGA RDF360» і «Кольчуга-КЕ» забезпечується мобільний змін позиції, на відміну від «Віра-Е».

 

Внаслідок українсько-російських військових дій донецьке підприємство «Топаз», на жаль, втратила можливості подальшого виробництва станцій «Кольчуга» в  Донецьку.  Створена з фахівців заводу і СКБ РТУ компанія НПК СКБ «Таргет» продовжила роботу над створенням аналогічної техніки нового покоління, використовуючи раніше надбаний досвід.  Зусиллями колективу розроблено новий виріб «КOLCHUGA RDF360», параметричні дані і функціональні можливості якого перевершили характеристики станції «Кольчуга-КЕ».

Тим не менше, серед названої вище техніки безперечними перевагами володіє новий комплекс «КOLCHUGA RDF-360», який здатний здійснювати далеку радіотехнічну розвідку до 700 км наземного, надводних і повітряних цілей за рахунок тропосферного поширення хвиль.  Кожна з чотирьох станцій комплексу є мобільною і в змозі виконувати функції Ц.П.  (Центральний пункт), в разі необхідності (виходу з ладу однієї, двох і навіть трьох станцій).  При цьому, працездатність залишилася станції зберігається і вона здатна виконувати функції розвідки, хоча і з обмеженими можливостями.  Це відрізняє «КOLCHUGA RDF 360» від інших, у яких при поламці центрального поста, виходить з ладу весь комплекс.

«Кольчуга-КЕ» і «КOLCHUGA RDF-360» — єдині серед аналогів, які одночасно, в реальному масштабі часу забезпечують далеку РТР (радіотехнічну розвідку) і повітряну розвідку з супроводом повітряних цілей і мають високу «живучістю» техніки  в бойових умовах.  Цим пояснюється високим попитом на цю техніку на зовнішньому ринку озброєнь і військової техніки.  На даний момент комплекси «Кольчуга» експлуатуються більш ніж в 10 країнах.  Нова розробка «КOLCHUGA RDF-360» — це наступне покоління станції «Кольчуга», виконане з більш високими параметричними і функціональними характеристиками на сучасній елементній базі.  Зберігши всі унікальні технічні та функціональні особливості, які були використанні в комплексі «Кольчуга», а новий комплекс «КOLCHUGA RDF-360» вигідно відрізняється наступними особливостями:

Смуга одночасного перегляду при виявленні цілі становить 0,5Ггц в діапазоні частот0,75-12ГГЦ і 3,5ГГЦ в діапазоні частот 8-18ГГЦ. До того ж, устаткування, змонтоване на кунг зверху, і в процесі транспортування не знімається і не переноситься всередину кунга, що істотно скорочує  час розгортання станції. Ще серед особливостей можна відзначити, що в комплексі реалізовано автоматичне горизонтування на основі використання мото-приводів на кожну опору, що дозволяє контролювати результат. В новому комплексі використовується кондиціонер інвертного типу, що виключає різке включення компресора і, відповідно, перепади напруги в мережі, що небажано для роботи обчислівальної техніки. А також у складі комплексу 4 одиниці техніки , що покращує умови експлуатації станції її мобільність.

 

На виріб отримано Патент No 116610 на Винахід, а за оцінкою Державної кваліфікаційної експертизи винахід «Комплекс ідентифікацій джерел випромінювання» володіє істотними параметричними удосконаленнями в порівнянні зі світовими зразками техніки пасивної розвідки, і є новим поколінням аналогічного вітчизняний комплексу пасивної розвідки «Кольчуга-КЕ», визнаного на світовому ринку.  Безперечною перевагою комплексу «КOLCHUGA RDF-360» є, його здатність вести далеку стратегічну розвідку повітряних, наземних і надводних цілей на дальності до 700 км і забезпечувати супровід повітряних цілей на дальності до 450км в діапазоне частот 8-18 ГГц в реальному масштабі часу.

Комплекс ідентифікації джерел випромінювання відноситься до системи контролю та моніторингу джерел випромінювання різних класів і систем з імпульсним і безперервним випромінюванням, що встановлюються на наземних, надводних і повітряних об’єктах.  Для визначення координат джерел випромінювання в 0 -6 діапазонах частот використовують комплекс щонайменше з чотирьох станцій ідентифікації джерел випромінювання, пов’язаних між собою захищеною локальною мережею обміну даними, одна з яких є головною.  Кожна станція ідентифікації джерел випромінювання містить антенно-фідерну систему з опорно-поворотним пристроєм з апаратурою калібрування в усьому динамічному діапазоні сигналів, багатоканальний радіоприймальний тракт, систему управління, аналізу і обробки сигналів, систему автоматичного горизонтування і систему електроживлення.  Антенно-фидерна система включає виконане з цільного металевого листа площею не менше 4,25 м2 у вигляді частини параболоїда дзеркало 1-4-го діапазонів частот з блоком облучателів 1-4-го діапазонів частот і антенну систему 0-го діапазону частот з двох антен  , що в сукупності забезпечує в кожному з 0-4 діапазонів частот лівий і правий пелюстки діаграм спрямованості антенно-фідерної системи, компенсаційні антени в кожному з цих діапазонів частот з слабонаправлених діаграмами спрямованості, а також антени 4 і 5/6 діапазонів частота і діапазону сигналів системи розпізнавання державної приналежності цілей і тактичної авіаційної навігаційної системи з круговими діаграмами спрямованості.  Радіочастотний тракт забезпечує посилення сигналів у всіх діапазонах частот з переведенням їх на проміжну частоту і забезпеченням стабільності коефіцієнтів передачі каналів.  В4 і 5/6 діапазонах частот забезпечується багатоканальний одночасний перегляд в секторі 360 ° по азимуту в певних смугах частот.  В системі управління, аналізу і обробки сигналів за допомогою вимірювачів частотних і часових параметрів сигналів і подальшої обробки сигналів забезпечується автоматичне моноімпульсне визначення азимутальної координати джерел випромінювання і їх ідентифікація з часовою міткою, що дозволяє апаратурі головною станції ідентифікації джерел випромінювання визначати координати виявлених джерел випромінювання.  Технічним результатом є підвищення достовірності правильного визначення координат джерел радіовипромінювання, збільшення режимів роботи комплексу з автоматичною ідентифікацією джерел випромінювання, забезпечення сталості параметрів комплексу в процесі його експлуатації і збільшення робочої дальності до 700 км.

Наразі відомо, що документація для нової «Кольчуги» готова, але, на жаль, немає фінансування. На підприємстві повідомляють, що немає виробничих потужностей. Попередня влада в Україні не підтримувала виробництво даного комплексу.

«Ми працювали мало не в підпіллі, а на подив іноземці виявляють дуже велику зацікавленість. Стару «Кольчугу», наприклад, у нас брали в оренду ізраїльтяни. Якщо не буде підтримки від держави, то нам буде дуже важко працювати в Україні. Ми б, звичайно ж, хотіли все зробити в Україні, але нам необхідна хоча б якась підтримка держави», — говорив в інтерв’ю заступник директора підприємства.

Зараз у виробників є контракт з ремонту старої поставленої техніки «Кольчуга», але це ремонт, це не виробництво. Для нового виробництва, звичайно, готові окремі елементи, і компанія готова їх виробляти. Все впирається в фінансування, а, наприклад, за кордоном дуже добре знають, що таке «Кольчуга», але, на жаль, в Україні цей комплекс розвивають не дуже охоче. .

Україна звичайно має потребу в «Кольчугах». Комплекс стане в нагоді при  виявленні морських та наземних цілей на відстані до 700 км. «Кольчуга» цікава військам, тому що — це прийняття рішень, супровід повітряних цілей, контроль загрози потенційного противника. Якщо уздовж кордону на відстані 100-200 км встановили б комплекси, то можна бачити, що відбувається на території навколишніх країн, в тому числі і агресора. Ми могли б спостерігати і контролювати обстановку. Різні рухомі об’єкти можна інфікувати за швидкістю і властивим характеристикам. Ми могли б отримати уявлення про ситуацію у противника. Могли б знати, чи готується агресія проти держави …

Поделиться публикацией