ДЕЛЕГАЦІЯ США ВІДВІДАЄ ТУРЕЧЧИНУ ЧЕРЕЗ ПРИДБАННЯ АНКАРОЮ С-400 — HURRIYET

США відправлять до Туреччини спеціальну делегацію, щоб на місці пояснити Анкарі свою стурбованість придбанням Туреччиною російських зенітних ракетних комплексів С-400 «Тріумф», заявив глава секретаріату оборонної промисловості Туреччини Ісмаїл Демір 8 січня повідомило турецьке видання Hurriyet.

Побоювання Вашингтону пов’язані здебільшого із загрозою для новітніх американських винищувачів F-35, яка, як вважають у США, може йти для них від російських СЗРС. Так, Демір зазначив, що Анкара постійно чує про можливу шкоду й загрози для F-35 у разі їхнього розміщення у місці, близькому до С-400.

«І хоча подібні побоювання надходять вже більше року, до нас раніше не приїжджала група експертів, щоб роз’яснити технічні ризики», — зазначив чиновник.

Також він додав, що Туреччина розгляне пропозицію США щодо продажу систем протиракетної оборони Patriot, хоча і від укладеного з РФ контракту з придбання С-400 теж не має наміру відмовлятися.

«Наше рішення закупити С-400 не означає, що всі наші потреби (в контексті захисту повітряного простору) повністю задоволені», − підкреслив Демір.

2 грудня у Вашингтоні ультимативно заявили, що Анкара повинна відмовитися від угоди з Москвою, в іншому разі країну можуть позбавити членства у програмі F-35. Однак ще у листопаді турецька сторона заявила про неможливість скасування багатомільярдних домовленостей з Росією.

Вважається, що постачання літаків F-35 Туреччині заморозили саме через закупівлю останньою комплексів С-400 — у США побоюються, що російські військові фахівці при розміщенні систем ППО у Туреччині можуть досконально вивчити всі сильні і слабкі сторони новітнього винищувача. Втім, навіть якщо і так, то Конгрес запізнився, так як два винищувачі Туреччина від США отримати усе-таки встигла.

Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи «земля-повітря». Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.

29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.

Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми — 55% — буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші постачання було заплановано на березень 2020 року.

Однак 7 вересня російські ЗМІ з посиланням на коментар директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва повідомили, що постачання до Туреччини російських систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф» відбудеться зі значним випередженням графіка — у середині наступного, 2019 року.

Поделиться публикацией