FT: У США ВИЗНАЛИ, ЩО ЕФЕКТИВНІСТЬ УДАРІВ ПО ХУСИТАХ СТРАЖДАЄ ЧЕРЕЗ БРАК РОЗВІДДАНИХ

Спроба американських військових зупинити напади на торговельне судноплавство в Червоному морі з боку єменських хуситів ускладнюється недостатніми розвідувальними даними про арсенал і можливості бойовиків, заявляють американські офіційні особи.

Ден Шапіро, головний посадовець Пентагону на Близькому Сході, заявив на слуханнях у Конгресі, що хоча американські військові «добре розуміють», що вони знищили, вони не «повністю знають знаменник» – мається на увазі початковий склад арсеналу хуситів до початку американської військової кампанії в січні, повідовило видання Financial Times.

Публічні заяви Шапіро відображають зростаюче занепокоєння, висловлене високопосадовцями США в приватних розмовах, що неповна картина розвідданих затьмарює оцінку Пентагоном того, які можливості зберегло підтримуване Іраном повстанське угруповання.

США і Великобританія, за підтримки інших союзників, розпочали повітряні удари по позиціях хуситів 12 січня і періодично завдавали ударів по угрупованню протягом семи тижнів з того часу. За даними Пентагону, в результаті кампанії було знищено або виведено з ладу 150 цілей, в тому числі пускові установки протикорабельних і зенітно-ракетних комплексів, засоби зв’язку, безпілотники, безпілотні надводні судна, засоби повітряного спостереження, склади зброї і командні пункти.

Але хусити, які до нинішнього конфлікту пережили майже десятиліття бомбардувань коаліції на чолі з Саудівською Аравією, виявилися вправними у збереженні своїх можливостей і продовжують загрожувати кораблям в регіоні.

Хоча Іран публічно заявив, що не прагне до більш широкої війни в регіоні зі США та їхніми регіональними союзниками, американські і західні офіційні особи заявили, що Тегеран продовжує надавати розвідувальні дані повстанцям-хуситам, що дозволило їм продовжувати напади в Червоному морі.

Нинішні і колишні посадовці США заявили, що Пентагон помітив зниження рівня розвідданих щодо Ємену після закінчення кампанії з використанням безпілотників проти Аль-Каїди на півдні країни, яка проводилася за президентів Барака Обами і Дональда Трампа.

Пентагон зіткнувся з «серйозним викликом», балансуючи між поточними військовими потребами в перевірці Китаю в Тихоокеанському регіоні і зростаючими потребами в розвідувальних можливостях на Близькому Сході і в Європі, сказав Джонатан Лорд, директор програми з безпеки на Близькому Сході Центру за нову американську безпеку.

«За останні п’ять місяців ми стали свідками того, як в регіон повертаються речі, яких там не було», – сказав Лорд.

Тед Сінгер, високопоставлений співробітник ЦРУ, який нещодавно вийшов на пенсію, сказав, що хусити, як правило, зберігають свою зброю в «дуже негостинній місцевості». Але отримання розвідувальної інформації з місця подій стало складнішим після того, як США евакуювали своє посольство в Сані в 2015 році, коли хусити захопили контроль над столицею Ємену.

«Висвітлювати події в країні здалеку або з офшорних зон завжди складно, і вдвічі складніше, коли йдеться про країну, в якій за останні 10 років відбулося стільки змін», – сказав Сінгер.

Нагадаємо, 2 березня у Червоному морі затонуло перше торговельне судно, яке піддалося атаці хуситів – Rubymar – воно перевозило понад 40 тисяч тонн добрив.

Адмірал ВМС США у відставці, колишній верховний головнокомандувач НАТО Джеймс Ставрідіс вважає, що в економічному плані для Пентагону відбиття атак хуситів на кораблі є програшною тактикою – ракети протиповітряної оборони ВМС коштують понад 2 мільйони доларів кожна, а безпілотник хуситів можна придбати приблизно за 1 тисячу доларів.

Поделиться публикацией