ЄВРОПЕЙСЬКІ КОМПАНІЇ КРАДУТЬ УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ?

Деякі європейські виробники дронів використовують фіктивні польові випробування та намагаються викрасти секрети українських компаній. Про це заявив Роман Княженко, генеральний директор українського виробника безпілотників Skyeton, в інтерв’ю The Telegraph.

За його словами, окремі західні оборонні компанії видають за «бойові випробування» кілька демонстраційних польотів, проведених далеко від лінії фронту — наприклад, у Львові. Попри відсутність реального досвіду, такі виробники отримують мільярдні замовлення від урядів, чим, як стверджує Княженко, шкодять і безпеці своїх країн, і підтримці України.

Княженко розповів, що деякі компанії домовляються про співпрацю, але насправді лише намагаються дізнатися технічні рішення, що успішно працюють в умовах війни. Потім вони оформлюють красиві презентації і стверджують, що їхня продукція вже випробувана в Україні.

Skyeton виробляє дрони Raybird, які здійснили понад 350 тисяч бойових годин. Вони можуть нести різні корисні навантаження — від камер до радіочастотних локаторів — і здійснювати місії до 28 годин на відстані до 2500 км.

«Ми змінюємо половину внутрішніх компонентів кожні три роки, щоб наш дрон не виявлявся радарами. Іноді технологія, яка ще два тижні тому була ключовою, вже не працює. Ми підлаштовуємося постійно», — розповідає Княженко. Компанія також стикається з проблемами постачання комплектуючих: за його словами, одна з партій камер була наполовину несправною, хоча за внутрішніми тестами на заводі було видно, що вони не проходили перевірку. Водночас Skyeton змушений дотримуватись суворих термінів контрактів із державою — кожен день затримки коштує мільйони. На думку Княженка, деякі європейські компанії недооцінюють складність виробництва дронів і вважають, що можуть легко повторити український успіх у себе вдома.

«Але це як спробувати побудувати BMW за рік. Неможливо», — наголосив він. Він закликав західні держави не вкладати кошти у стартапи без досвіду, а фінансувати відкриття українських заводів на своїй території — так само, як вони купують американські F-16 замість створення власних винищувачів з нуля.

Поделиться публикацией