UA.RPA: «ГОТОВІ ЙТИ НА БУДЬ-ЯКІ ТЕСТИ ПРОДУКЦІЇ, АЛЕ ЗА ЄДИНИМИ ПІДХОДАМИ ТА СТАНДАРТАМИ»

 

“Українська агенція перспективних науково-технічних розробок” (UA.RPA) активно пропонує новітні технологічні розробки для задоволення потреб Збройних Сил України. На XIV Міжнародній спеціалізованій виставці “Зброя та безпека 2017” у Києві, яка проходила у жовтні, серед новинок власного виробництва UA.RPA презентувала засоби захисту військовослужбовців на полі бою: танковий шолом “TOР-БТ”; десантний шолом “ТOР-Д”; додаткова балістична накладка, яка підвищує рівень захисту до 2А класу, амортизуюча система нового покоління “Крона-3D”; оновлена утримуюча система “Диск-2”; боковий балістичний захист “Блок” (прямий та об’ємний), а також надлегкий протиударний шолом.

Коли новинки потраплять до наших бійців і що відбувається із забезпеченням ЗСУ виробами індивідуального захисту, інформагентство “ОПК” запитало у Тараса РОЗКВАСА, представника Українського агентства перспективних науково-технічних розробок UA.RPA.

— Пане Тарасе, розкажіть як ваша компанія опановувала “шоломний” напрямок внутрішнього ринку?

— Історія нашої кампанії є свідченням як зусиллями високопрофесійних інженерів, технологів та конструкторів можливо в короткі терміни виконати доцільні R&D (розробки та розвиток – «ОПК») та вийти на промислове виробництво найсучасніших засобів захисту. Станом на сьогодні, UA.RPA наладила серійне виробництво кількох моделей шоломів “ТОР” (загальновійськовий), “ТОР-Д” (десантний) та “ТОР-БТ” (для екіпажів бронемашин). Звичайно, ми сертифікуємо нашу продукцію за національними і європейськими стандартами.

Наші вироби успішно пройшли визначальні відомчі випробування  в Міноборони України, а також перевірку в лабораторіях Німеччині та Польщі, де отримали висновки щодо відповідності стандарту НАТО (STANAG 2920). У наших шоломах бійці стрибали з вертольотів та літаків, долали полосу перешкод, шоломи підпалювали та стискали – робили різні речі, аби перевірити їх на міцність та комфортність. Ми горді тим, що наші вироби підтвердили заявлені характеристики.

Слід відмітити, що досі в Україні шоломи перевіряли тільки на балістику – як вони тримають кулю відповідного калібру. А ось європейці, американці тестують виріб ще й на осколкостійкість, стійкість до агресивних речовин, жорсткість, а також  комфорт, вентиляцію, захист від звукової хвилі тощо. Саме так ми перевіряємо свої вироби. Ми розуміємо важливість відповідності нашої продукції військовим стандартам Альянсу – це визначено Стратегічним оборонним бюлетенем України та необхідно для надійного захисту нашого військового на полі бою.

— З’явилася інформація про те, що танковий шолом “ТОР-БТ” йде у серійне виробництво. Чи вона відповідає дійсності?

— Насправді, цього ще нема, ми працюємо щоб якомога скоріше завершити необхідні процедурні речі та направити наші вироби у війська. Але інші моделі, які пройшли усі необхідні випробування – вони поставляються у Збройні Сили України.

— А як це відбувається?

— Через сайт PROZORRO виходимо на тендери, виграємо і поставляємо. У грудні 2016 року вийшов наказ Міноборони про допуск до експлуатації наших шоломів. Вже у цьому році оголосили кілька тендерів. З них три тендери (з шести) відмінили. А три виграла наша компанія і поставила за їхніми умовами біля 700 шоломів.

Але це не дуже сподобалося нашому конкуренту – вітчизняній компанії, яка до приходу на цей ринок UA.RPA була монополістом у сфері засобів захисту і єдина поставляла шоломи ЗСУ та іншим силовим структурам.

— І в чому звинувачують UA.RPA  конкуренти?

— У тому, що ми виграли тендери, маючи вищу ціну на шоломи, ніж запропонували вони… Слід відмітити, що ціна і якість завжди конкурують між собою – неможливо отримати найкращу якість за мінімальну ціну і навпаки. Це завжди дилема, як в площині пріоритетів, так і доцільних технічних рішень. Але, одна річ є принциповою для нас: життя і бойова стійкість військового на полі бою.

Ми використовуємо системний підхід, прийнятий в НАТО – шолом є бойовою системою, яка включає в себе багато взаємопов’язаних елементів-властивостей: захист від куль та осколків, зручність та комфортність носіння, функціональність та модульність, спроможність забезпечити захист в різних метеоумовах та умовах бою (вогневого впливу противника). Сучасний шолом – це комплексні показники.

Наші шоломи є найкращими захисними бойовими системами в Україні та користуються попитом у країнах Заходу. Їх висока якість підтверджена низкою тестів, які проводилися не тільки в Україні, а й за стандартами НАТО у спеціальних сертифікованих лабораторіях за кордоном.

— Зорієнтуйте по цінах у “шоломному” сегменті?

— Існує кілька рівнів цін: перший (шоломи, які мають невисокий рівень захисту, зручності та комфорту) – у середньому сто доларів за одиницю. Другий – це європейський рівень (виробництво Німеччини, Великобританії, Франції та Ізраїлю) – 400-600 доларів. І третій – це американські високотехнологічні, від тисячі доларів. Одягніть та поносить шолом з різних сегментів – і ви відчуєте різницю.

UA.RPA позиціонує свої вироби на третьому рівні якості, але за ціною вони дешевші у 4-5 разів.

— Тож зараз через ситуацію, що склалася, закупки ваших шоломів призупинено?

— Так. Також призупинено тендери, які були оголошені раніше.

— Ваші подальші дії?

— Продовжимо працювати на оборону України, в правовому полі відстоюватиме репутацію нашої компанії.

— Як на вашу думку, що треба робити, аби уникнути подібних проявів нездорової конкуренції?

— Всі процедури мають проходити відкрито та незаангажовано. Ми – за чесну конкурентну боротьбу. Готові йти на будь-які тести продукції, але за єдиними підходами та стандартами. Для тестів доцільно взяти не спеціально виготовлені для цього шоломи – а зробити виїмку кількохсот штук, які вже були поставлені у ЗСУ, та провести їхні випробовування за стандартом НАТО STANAG 2920 у присутності обох виробників. Чому НАТО? Тому, що це стандарт захисту особового складу світового рівня і він вже прийнятий як воєнний стандарт в Міноборони України. Обов’язковість стандартів Альянсу для Збройних Сил України визначена Стратегічним оборонним бюлетенем України – слід рухатися саме в цьому напрямку.

ІА “ОПК”

 

Поделиться публикацией
-->