Українські зброярі 3-ї ошбр створили зенітно-ракетний комплекс на базі радянських та американських технологій – на позашляховик HMMWV встановили комплекс з радянськими ракетами P-73 – керованими ракетами класу «повітря-повітря». ЗРК вже почали виготовляти.
Раніше в Силах оборони експлуатували ЗРК AN/TWQ-1 Avenger, встановлений на позашляховик HMMWV ЗРК. Тепер під час модернізації від HMMWV залишилися тільки платформа, на яку встановили нову кабіну та пускову установку ракет. Крім того, на дах додали комплекси радіоелектронної боротьби проти FPV-дронів.
«Старе залізо — не вирок. Ми переосмислили платформу й залишили головне — маневровість і мобільність. Авіаційна ракета класу «повітря-повітря» тепер сухопутна: «вистрілив і забув» — ракета атакує ціль, ППО змінює позицію, а наші бійці — прикриті», – розповіли зброярі з 3 ошбр.
Авіаційна ракета має деяку перевагу, адже працює за принципом «вистрілив і забув», її не треба супроводжувати, як деякі інші ракети ЗРК. Це дає змогу комплексу ППО відразу змінити позицію після пострілу, щоб не наражати себе на удар у відповідь.
Крім того, Україна провела переговори щодо локалізації європейських систем протиповітряної оборони та ракет до них. Про це повідомив президент Зеленський.
З 2023 року в Україні запроваджено виробництво засобів ППО FrankenSAM — ЗРК «Бук-М1» інтегровані із ракетами RIM-7 американського виробництва.
Після низки перемовин у 2024-2025 рр. з’явилися контури спільного з Італією виробництва сучасних ЗРК та зенітних ракет до них малого та середнього радіусів дії – до 45 км. Це модульні зенітні ракети CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) та CAMM-ER – вони сумісні як із пусковими установками MAADS, так і можуть бути інтегровані у модернізований ЗРК SAMP/T NG. Від країни НАТО беруть участь італійське відділення MBDA та компанія Leonardo.
У 2025 році норвезький виробник зенітних комплексів Kongsberg заявив про намір інтегрувати ракети-перехоплювачі вже українського виробництва у системи NASAMS.