Про це Укрінформу розповів Олексій Жулінський, гендиректор компанії-виробника 3Dtech (ветеран ССО «Азов», колишній командир мінометного розрахунку. Вступив до лав ЗСУ на початку повномасштабного і був демобілізований після важких поранень внаслідок підриву на міні влітку 2022-го).
Головні тези розповіді нижче.
Прототипи оптоволоконних дронів з’явилися в Україні та в РФ приблизно в один час, на початку 2024 року, але вже влітку росіяни зуміли масштабувати виробництво до стабільного застосування. А з кінця літа – середини осені вони вже створювали досить серйозну проблему Силам оборони саме цим типом дронів.
Компанія-виробник БАК 3Dtech почала розробляти дрони на оптоволокні улітку 2024 року, в жовтні вже мали серійний зразок («Хижак РЕБoff»), почали масштабувати виробництво. Але попри успішні випробування кодифікувати дрон не вдалося через брак методики для випробувань саме таких зразків. «Тож лише на початку 2025-го з’явилися ті методики й почалася кодифікація».
Єдині структури, що могли б наситити військо цими дронами – Агенція оборонних закупівель і Держспецзв’язок. Але їм потрібна була кодифікація, тобто – замкнене коло. Досить довгий час просто не надходило держзамовлень.
Зараз вже досить багато команд розробляють оптоволоконні дрони, навіть контракти у деяких є. Але насправді ніхто їх так і не почав виробляти масово: немає передоплати. За контрактами вона передбачена, а по факту фінансування нема. Ось днями були на зустрічі, спілкувалися з іншими виробниками. У одних – контракт на 50000 дронів. Але за фактом, якщо підуть гроші, то лише через кілька тижнів буде виготовлено перші 50 штук. Тож ситуація сумна. Хоча ще з осені чули від міністерства, що дуже відстаємо від росіян, а продукт дуже потрібен.
Якщо проблема фінансування зрушить з місця, гадаю, за 2-3 місяці у війську з’явиться вже достатня кількість таких дронів. Раніше – ніяк: комплектуючі треба замовити в Китаї, поки вони дійдуть, поки запуститься виробництво, налагодиться… Тож великі партії – мінімум через 2 місяці.