Міноборони Великої Британії оголосило про запуск проєкту COOKSON, який передбачає створення безпілотного ударного катера для ВМС України. Вже в січні 2025 року відбудеться обговорення проєкту за участі країни НАТО, України та держав «П’яти очей» — з метою формування розробку універсальної, швидкої та малопомітної морської системи, призначеної для операцій в Україні та за її межами.
Згідно з британським виданням UK Defence Journal, на даний момент визначено не тільки орієнтовні характеристики майбутньої розробки, але й термін, коли мають бути показані перші прототипи. Це має відбутися на початку 2026 року.
Проект COOKSON передбачає створення невеликого швидкого штурмового корабля, оснащеного модульним корисним навантаженням і здатного працювати в складних умовах. Міністерство оборони описало систему так:
«Система COOKSON складається з невеликого, швидкого судна з низькою видимістю, з >2 односторонніми ефекторами, встановленими на ньому, включаючи відповідну систему запуску та допоміжне обладнання. Система COOKSON повинна мати можливість переміщатися в Україну через наземні лінії зв’язку (GLOC) і повинна поміститися на 40-футовий причіп, в ідеалі 20-футовий причіп».
Передбачається, що безпілотний ударний катер COOKSON матиме спроможності потужної протиповітряної оборони, спрямованої на знищення повітряних загроз низького рівню, таких як гвинтокрил або безпілотник. Передбачено, що протягом 6 місяців серійного виробництва промисловість вийде на темпи виробництва у два-три безпілотні ударні катери на місяць.
Крім того передбачається, що майбутній безпілотний ракетний катер повинен мати швидкість ходу до 40 вузлів, максимальну дальність ходу до 800 морських миль, а мінімальна тривалість патрулювання має складати 72 години. При цьому платформа має нести мінімум дві ракети з дальністю пуску від 30 до 100 кілометрів, та повинна мати можливість діяти навіть в умовах активної роботи ворожої РЕБ. Ракети до цього катера мають виготовлятись в обсязі мінімум 20 одиниць на місяць. Катер COOKSON обладнується в першу чергу для ураження саме берегових цілей, а уже потім в другу чергу – для ураження надводних цілей РФ.