У ЧОМУ КРИТИЧНА ВРАЗЛИВІСТЬ НАЙСУЧАСНІШОГО РОСІЙСЬКОГО ТАНКУ Т-90М «ПРОРИВ»

Найсучасніший російський танк Т-90М «Прорив» має недолік, якого не було у його попередників: навіть незначне пошкодження призводить до того, що башта починає неконтрольовано обертатися, роблячи його нездатним до подальшого ведення бою.

Цей баг може допомогти пояснити численні втрати, а також те, чому існує так багато покинутих Т-90М, які «добиваються» безпілотниками, пише Forbes.

Танк має новітню версію 125-мм гармати зі стабілізацією, складну багатошарову комбіновану броню,  а також передовий електронний комплекс з панорамними прицілами, тепловізором і зашифрованим цифровим зв’язком.

Найвідоміший випадок розвороту башти стався в дуелі між Т-90М і парою українських БМП М2 Bradley. Вони вразили російський танк швидким вогнем з 25-мм гармати, що було сміливим, але, теоретично, безнадійним кроком: важка лобова броня Т-90М повинна була б відбивати дрібнокаліберні загрози. Однак після кількох влучень башта танка почала безперервно обертатися за годинниковою стрілкою

Це означало, що росіяни не мали жодного шансу відкрити влучний вогонь у відповідь ‒ їхня машина була просто мішенню. Башта продовжувала обертатися, поки ствол гармати не врізався в дерево, яке фізично її зупинило. Пізніше танк знищили безпілотником.

Одна з теорій полягає в тому, що незначні влучання насправді проникають в башту і вбивають або травмують члена екіпажу, який падає на системи управління. Ця теорія стверджує, що положення важелів управління баштою означає, що хтось, хто на них навалюється, завжди спричиняє обертання. Ідея теоретично реалістична, однак є один важливий доказ ‒ усі троє членів екіпажу, які потрапляли у подібні ситуації, вибиралися з танків неушкодженими. Це свідчить про живучість Т-90М і показує, що ніхто не залишився в башті мертвим або непритомним. Друге пояснення, висунуте в мережі полягає в тому, що проблема пов’язана з системою управління вогнем. Як і в інших сучасних танках, гармата Т-90М має автоматичне наведення, яке обертає башту, щоб утримувати гармату на визначеній цілі. Теорія говорить, що пошкодження оптики надсилає хибний сигнал до системи управління вогнем, що призводить до неконтрольованого обертання башти.

Третє, схоже пояснення стосується оборонного комплексу танка. Як і деякі інші сучасні танки, Т-90М має лазерний приймач попередження, адаптований із більш ранньої системи. Він подає сигнал тривоги, коли танк освітлюється лазером наведення, наприклад, від ракети Hellfire. На додаток до попередження, система автоматично повертає башту так, щоб гармата була спрямована на загрозу, і випускає спеціальні сигнальні ракети, щоб збити з пантелику лазерне наведення. Знову ж таки, датчики є зовнішніми, тому будь-яке пошкодження може спричинити хибний сигнал, що призведе до повороту башти.

На відміну від попередніх російських танків, Т-90М має електричну траверсу башти, а не гідравлічну. Це схоже на систему сучасних танків, таких як американський Abrams, яка значно швидша, ніж старіша гідравлічна. Але інші припускають, що причиною проблеми є електричний ланцюг ‒ удар по танку викликає коротке замикання і виводить його з ладу.

Очевидним способом зупинити обертання башти було б переобладнати Т-90М в «танки-черепахи». Це польові імпровізації, які додають броньовану надбудову, що покриває всю машину, надаючи їй вигляду мобільного навісу. Додаткова броня призначена для пом’якшення наслідків атак з ПТРК. Вона також додає ваги, погіршує видимість і перешкоджає обертанню башти. Таку модифікацію бачили на Т-72, Т-80 та Т-62. Встановлення на Т-90М «панцира черепахи», безумовно, вирішило б проблему обертання башти, але ціною перетворення Т-90М на «штурмовий сарай», а не на танк, здатний боротися з іншою технікою. Точна вартість Т-90М невідома; за однією з поширених оцінок вона становить близько 4,5 мільйона доларів, але в умовах викривленої російської економіки оцінити реальну вартість не так просто. Імовірно, вони виробляються в невеликій кількості, можливо, лише 5-10 штук на місяць.

Нагадаємо, українські військові спалили колону техніки росіян у Донецькій області, включно з «танком-черепахою».

Поделиться публикацией