СІ ЦЗІНЬПІН ЇДЕ У ТУРНЕ, ЩОБ ВБИТИ КЛИН МІЖ ЄВРОПОЮ ТА США

Лідер Китаю Сі Цзіньпін вперше за п’ять років вирушає до Європейського Союзу з чітким посланням – Пекін пропонує набагато більше економічних можливостей для ЄС, ніж США. Тому Сі розпочне свою п’ятиденну поїздку до Франції, Сербії та Угорщини – ці країни прагнуть отримати інвестиції від Китаю, незважаючи на численні перевірки промислової політики Пекіна з боку ЄС і попередження офіційних осіб у Вашингтоні про ризики.

«Президент Еммануель Макрон прагне поглибити свої особисті зв’язки з Сі під час дводенного візиту до Франції, закликаючи китайського лідера усовити Путіна припинити війну Росії в Україні, повідомляють люди, знайомі з планами… За їхніми словами, Макрон також прагне залучити китайські інвестиції у французький сектор виробництва акумуляторів для електромобілів», – повідомляє Bloomberg.

«Французький президент Еммануель Макрон пропонує Сі можливість провести переговори з провідною державою ЄС, яка довела свою готовність прокласти більш незалежний шлях», – вважає доцент політології в Національному університеті Сінгапуру Чонг Джа Ян, який додав, що ця поїздка «є спробою привернути до себе ті частини Європи, які, на думку Сі, можуть бути більш прихильними до його позиції».

Міністр закордонних справ Китаю Ван І сказав дипломатичному раднику Макрона, що він сподівається, що Париж зможе підштовхнути ЄС до прагматичної політики щодо Пекіна.

Поїздка Сі відбувається в той час, коли ЄС неухильно формує єдину позицію з Вашингтоном у протистоянні китайському дешевому експорту та загрозам національній безпеці, що сприймаються як ризики. Після багатьох років виконання ролі буфера між світовими наддержавами недовіра Брюсселя зростає. Цього місяця Німеччина заарештувала чотирьох імовірних китайських шпигунів, що стало останнім у низці подібних випадків, а дипломати ЄС обмірковують нові обмеження для китайських компаній за їхню підтримку російської військової машини.

«Я думаю, що це частина спроби переконати європейців, що є кращі варіанти, що кращі відносини можливі. Я думаю, що навіть китайці погодяться з тим, що відносини далекі від ідеальних», – сказав лектор з питань китайсько-європейських відносин у Брюсельській школі менеджменту в Бельгії Дункан Фріман.

Сі і російський диктатор Вадімір Путін об’єдналися, щоб кинути виклик світовому порядку на чолі з США, який, за словами Пекіна, намагається стримувати його розвиток. Зупинка китайського лідера в Белграді (Сербія), який не є членом ЄС, припаде на 25-ту річницю бомбардування США посольства Китаю в сербській столиці – події, яка зблизила Росію і Китай через спільні антиамериканські настрої.

Сі відвідує країни, «де легше продати неприязнь до очолюваної США архітектури глобальної безпеки», – вважає директор Центру китайських досліджень Ризького університету імені Страдіня Уна Александра Берзіна-Черенкова. Заручившись підтримкою дружніх країн, Пекін зможе дати зрозуміти, що «Європа на боці Китаю, незалежно від того, що говорить Брюссель», додала вона.

Коли Сі востаннє відвідував Західну Європу в 2019 році, економіки Китаю та єврозони, виміряні в доларах, були приблизно однакового розміру. Сьогодні економіка Китаю майже на 15% більша, і, за прогнозами, цей розрив подвоїться до кінця цього десятиліття.

Поделиться публикацией