СЕНАТ США ПРОГОЛОСУВАВ ЗА ВИДІЛЕННЯ ДОПОМОГИ УКРАЇНІ

24 квiтня, 2024, 04:40. Верхня палата Конгресу США проголосувала за виділення допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на 95,3 млрд доларів, із яких 61 млрд призначений нашій державі. Тепер законопроєкт має підписати президент Джо Байден. Рішення прийняли 79 голосами «за», а 18 законодавців проголосували проти.

Зокрема законопроєкт передбачає:

Майже 14 млрд на купівлю американської зброї, для передачі Україні;

23 млрд на поповнення запасів Пентагону;

7 млрд на зміцнення позицій США в регіоні, щоб підвищити обороноздатність союзників;

Майже 9 млрд доларів економічної допомоги у вигляді позики.

Також законопроєкт передбачає передачу на потреби України заморожених активів Росії. Тепер документ відправлять на підпис Байдену. Раніше він говорив, що одразу підпише отриманий законопроєкт.

20 квітня Палата представників Конгресу США проголосувала за допомогу Україні на 61 мільярд доларів. За законопроєкт проголосували 311 законодавців. Законопроект ще має схвалити Сенат (верхня палата). The Washington Post повідомила, що необхідне озброєння ЗСУ отримають менш ніж за тиждень після підписання ухваленого закону президентом Джо Байденом.

За словами голови сенатського комітету з питань розвідки США Марка Ворнера, далекобійні ракети ATACMS можуть бути поставлені в Україну «одразу як тільки завершаться ключові формальності».

Голосування в верхній палаті ознаменувало завершення кількамісячного законодавчого протистояння в Конгресі США, під час якого противники допомоги Україні з республіканського табору блокували просування законопроєкту.

23 квітня демократична більшість у Сенаті провела розгляд пакета із зовнішньою допомогою, ухваленого минулого тижня Палатою представників, за пришвидшеною процедурою. Документ був внесений до верхньої палати як законопроєкт H.R.815 зі змінами, який уже був проголосований Сенатом у лютому. Зміни у нинішньому варіанті стосувалися, головним чином змісту так званого «четвертого» законопроєкту з пакету, прийнятого Палатою представників. Йдеться, зокрема, про вилучення заморожених активів РФ, введення додаткових санкцій проти Росії й Ірану, запровадження обмежень для китайського додатку TikTok тощо.

Тим не менше, процедура розгляду й голосування у Сенаті зовнішньої допомоги могла знову опинитися під ризиком затягування. Зокрема, сенатор-республіканець Майк Лі, який неодноразово виступав проти допомоги Україні, цього разу також намагався завадити процесу. Важливим для законодавців у Сенаті також було визначитися з процедурою розгляду законопроєкту, щоби уникнути 30-годинного періоду для дебатів перед основним голосуванням. У такому разі ухвалення законопроєкту було би можливим щонайменше ввечері 24 квітня.

Однак, була ще одна загроза, яка могла ще більше затримати погодження документа. Зокрема, незалежний сенатор Берні Сандерс напередодні заявив, що наполягає на внесенні двох поправок. Перша стосувалася встановлення обмежень для військової допомоги Ізраїлю. Інша передбачала відновлення фінансування Агентства ООН з питань палестинських біженців (UNRWA) для його роботи у секторі Гази. У разі ухвалення цих поправок Сенат мав би знову відправити документ на переголосування до Палати представників, яка цього тижня перебуває на канікулах.

Втім, завдяки зусиллям лідера демократичної більшості Сенату Чака Шумера, цього всього вдалося уникнути 23 квітня.

Водночас згода Конгресу на виділення фінансових ресурсів, необхідних для продовження допомоги Україні, не знімає з порядку денного принаймні дві проблеми, без вирішення яких неможливо закінчити війну проти російської агресії на прийнятних для України умовах.

Поделиться публикацией