ПЕРЕОСНАЩЕННЯ АВІАЦІЇ ПОВІТРЯНИХ СИЛ ЗС УКРАЇНИ НОВИМИ БОЙОВИМИ ЛІТАКАМИ ПЛАНУЄТЬСЯ ЗДІЙСНИТИ У ТРИ ЕТАПИ

Переоснащення авіації Повітряних Сил ЗС України новими бойовими літаками планується здійснити у три етапи протягом 2021-2035 років. Орієнтовна вартість переоснащення тактичної авіації становить близько 200 млрд грн.

Про це 19 травня ц.р. повідомив портал Ukrainian military pages, посилаючись на  Візію Повітряних Сил 2035, що була схвалена рішенням Військової ради Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 15 травня 2020 року.

Зокрема у рамках першого, підготовчого етапу (що триватиме до 2025 року) має бути проведений в 2021-2022 роках тендер та підписаний контракт на закупівлю багатоцільового винищувача, обмежені постачання якого (загальна кількість до 6-12 літаків) повинні розпочатися у 2023-2025 роках для початку дослідної експлуатації, вивчення форм і способів застосування, організації підготовки персоналу.

Крім того, для недопущення зниження рівня наявних спроможностей має продовжуватися проведення ремонтів і подовження ресурсу існуючих основних бойових зразків озброєння та військової техніки (до постачання нових зразків) з одночасним закриттям неперспективних програм модернізації.

Основною метою другого етапу (виконавчого, до 2030 року) є перехід до планового переоснащення тактичної авіації, що дозволить припинити деградацію спроможностей Повітряних Сил. Мають бути налагоджені регулярні постачання нової бойової авіаційної техніки (8-12 багатоцільових літаків щороку) з одночасним виведенням з бойового складу застарілих зразків, позбавленням від окремих родів авіації.

До 2030 року щонайменше дві авіаційні бригади тактичної авіації мають бути повністю переоснащені на нові літаки і набути повних операційних спроможностей. Крім того, протягом цього періоду мають початися також переоснащення транспортної і спеціальної авіації (1-2 зразки щороку), розгортання нових безпілотних авіаційних підрозділів на заміну штурмової, бомбардувальної і розвідувальної авіації.

Основною метою третього етапу (фіксуючого, до 2035 року) є завершення переоснащення і забезпечення сталого розвитку ПС ЗСУ. До 2035 року практично вся застаріла бойова техніка має бути виведена зі складу Повітряних Сил. Натомість мають бути сформовані та набути операційних спроможностей Повітряні Сили нового зразка. Система управління, всебічного забезпечення, особовий склад повинні бути готові до ефективного застосування набутих спроможностях в усіх визначених сценаріях.

Авіація Повітряних Сили зразка 2035 року повинна мати:

щонайменше 4 бригади тактичної авіації, озброєні сучасним уніфікованим багатоцільовим винищувачем покоління 4++;

щонайменше 4 бригади (полки) безпілотної розвідувально-ударної авіації;

бригаду транспортної та спеціальної авіації;

навчальну авіаційну бригаду.

Існуюча модель тактичної авіації у складі її родів (винищувальна, бомбардувальна, штурмова, розвідувальна), що озброєні широкою номенклатурою літаків типу: МиГ-29, Су-27, Су-24М, Су-25, Су-24МР має зазнати змін у напрямку уніфікації та трансформуватися до моделі багатофункціональних військових частин тактичної авіації, озброєних єдиним типом багатоцільового винищувача покоління 4++ закордонного виробництва (типу Saab JAS-39E/F Gripen, F-16 Block 70/72 або інші), що дозволить забезпечити уніфікацію та економію ресурсів.

Повітряні Сили оголосять тендер на багатоцільовий винищувач

Чисельність військових частин тактичної авіації має зменшитися (орієнтовна потреба 72 – 108 багатоцільових винищувачі), проте бойовий потенціал (за рахунок переоснащення на нові багатофункціональні зразки) значно підвищитися.

Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення тактичної авіації становить близько 200 млрд грн.

Транспортна і спеціальна авіація, оснащена широкою номенклатурою літаків типу: Ан-30, Ил-76МД, Ан-26 та вертольотами типу Ми-8 також має зазнати змін у напрямку уніфікації. Як єдина транспортна платформа має бути обраний сучасний середній транспортний літак національного виробництва, на базі якого створюватимуться інші зразки спеціальної авіаційної техніки.

Переоснащення транспортної та спеціальної авіації має розпочатися протягом другої фази та завершитися на третій фазі реалізації Візії (2027-2035 роки). Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення транспортної і спеціальної авіації становить близько 40 млрд грн.

Навчальна авіація, оснащена літаком Л-39, має зазнати переоснащення на сучасний багатофункціональний навчально-бойовий літак, який стане основною навчальною платформою, а за потреби зможе використовуватися для виконання окремих бойових завдань з метою посилення спроможностей тактичної авіації. Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення навчально-бойової авіації становить близько 35 млрд грн.

Безпілотна складова має бути представлена двома типами комплексів (розвідувальним і розвідувально-ударним) оперативно-тактичного (оперативного) рівня. Потреба у ресурсах становить орієнтовно 30 млрд грн.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, потрібних для реалізації заходів розвитку авіації Повітряних Сил, за весь період розвитку у 15 років оцінюються на рівні 320 млрд грн (у цінах 2020 фінансового року).

Реалізація Візії вимагає значних фінансових ресурсів, що виходять за рамки поточного фінансування Збройних Сил, та неможлива без підтримки Уряду України. Зокрема її реалізація потребуватиме розроблення державної цільової програми переоснащення тактичної авіації (закупівлі багатоцільових винищувачів), а також військово-технічної допомоги від країн-партнерів.

 

Поделиться публикацией