ОЧІЛЬНИКИ НАЙБІЛЬШИХ РОЗВІДОК СВІТУ ПРОВЕЛИ СЕКРЕТНУ ЗУСТРІЧ — REUTERS

Високопосадовці з близько двох десятків найбільших розвідувальних служб світу провели таємну зустріч на полях безпекового саміту «Діалог Шангрі-Ла» в Сінгапурі цими вихідними. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

Такі зустрічі організовуються урядом Сінгапуру і проводяться в окремому місці паралельно з самітом з питань безпеки вже кілька років поспіль. Раніше про ці зустрічі не повідомлялося. США представляла директор Національної розвідки Ейвріл Хейнс. Представник Китаю також був серед присутніх, попри напруженість у відносинах між двома країнами. За словами джерела, у зустрічі також взяв участь глава індійського агентства зі збору розвідувальної інформації за кордоном Самант Гоел. «Ця зустріч є важливою подією в міжнародному «тіньовому» порядку денному. З огляду на кількість країн-учасниць, це не фестиваль шпигунської майстерності, а швидше спосіб сприяти глибшому розумінню намірів і кінцевих результатів», — сказало джерело, знайоме з перебігом дискусій. «Між розвідувальними службами існує негласний кодекс, згідно з яким вони можуть спілкуватися, коли більш офіційна і відкрита дипломатія ускладнена — це дуже важливий фактор під час напруженості, і форум у Сінгапурі сприяє цьому», — додало джерело.

Сполучені Штати, Велика Британія, Канада, Австралія і Нова Зеландія керують так званою мережею «П’ять очей» для збору і обміну широким спектром розвідувальних даних, а їхні представники розвідки часто зустрічаються. Масштабніші зустрічі розвідувального співтовариства відбуваються рідше і майже ніколи не афішуються. Хоча про конкретні дискусії в Сінгапурі відомо небагато, війна Росії проти України і транснаціональна злочинність були центральними елементами переговорів у п’ятницю, 2 червня. У четвер, 1 червня, ввечері керівники розвідок провели неформальну зустріч. Представника Росії на ній не було. Заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов був присутній на «Діалозі Шангрі-Ла», але сказав, що не брав участь у зустрічі керівників розвідок. Інше джерело повідомило, що тон зустрічі був налаштований на співпрацю і взаємодію, а не на конфронтацію.

Хейнс була серед офіційних делегатів США на «Діалозі Шангрі-Ла». Під час дискусії про кібербезпеку вона сказала у відповідь на запитання китайського військового, що співпраця між країнами є надзвичайно важливою.

«Критично важливо, навіть коли існує недовіра, і навіть коли ви зіштовхуєтеся з фактичними супротивниками, намагатися співпрацювати з питань, що становлять взаємний інтерес, а також контролювати потенціал ескалації», — наголосила Хейнс.

Поделиться публикацией