Україна не піде на виконання жодних неприйнятних ультиматумів країни-агресора, але готова обговорювати такі питання як нейтральний статус.
Про це заявив заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква в ефірі програми Tagesschau німецького телеканалу ARD, передав Укрінформ.
«Це питання може бути предметом обговорення», — заявив політик у відповідь на запитання, чи готова Україна акцептувати свій нейтральний статус якщо дійде до прямих переговорів на найвищому рівні.
При цьому Жовква чітко підкреслив, що Україна не прийме жодних ультиматумів і не піде на компроміси з принципових питань, «але решту можна було б дискутувати, приміром, як може виглядати можливий нейтральний статус України». Він також зауважив, що передумовою самих таких переговорів є зупинка бойових дій і вивід військ.
Радник Президента сказав, що міжнародні партнери мають допомогти організувати зустріч на найвищому рівні, під час якої «можна було би обговорити багато аспектів», та зауважив, що Київ веде щодо цього консультації, зокрема, з канцлером ФРН Олафом Шольцем.
Жовква підтвердив, що Україна вимагає від країн-сусідів, у тому числі Росії, гарантій безпеки, щоб ніколи не було повторення нинішньої ситуації, але також порушення гарантій, як сталося з Будапештським меморандумом. «Нам потрібні жорсткі гарантії, щоб не повторилася ситуація, причому не тільки для України. Людям у Німеччині має бути зрозумілим, що якщо Україна не зупинить Росію, та не зупиниться на кордонах України, вона піде далі», — застеріг український політик.
Він також зазначив, що недостатньо підтримувати Україну на словах, потрібні активні дії з боку Заходу. Київ очікує від ФРН лідируючої ролі в тому, що стосується санкцій. Наразі необхідним було би ввести ембарго на імпорт енергоносіїв, відключення усіх російських банків від системи SWIFT тощо. «Це важливо не лише для нас, а й для вас. Ви – лідируюча нація в ЄС, і ми розраховуємо на вас», — сказав замглави ОПУ.
На зауваження ведучої щодо того, що Україна протистоїть дуже великій силі, тож, з точки зору аналітиків, може бути питанням часу захоплення великих міст, зокрема, Києва, Жовква нагадав, що ці самі аналітики з початком війни давали на захоплення нашої столиці 3-5 днів. А минуло вже 2 тижні, і жодне велике місто не здано. А міста, куди окупант зміг увійти, залишаються українськими по духу.
Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський заявив під час відео звернення, що війну треба закінчувати, сівши за стіл переговорів. Але вони мають бути чесними і предметними в інтересах людей.
Після публікації Жовква зробив додатковий допис в ФБ:
«Готові обговорювати нейтральний статус, АЛЕ у прив‘язці до чітких гарантій безпеки від сусідів (в тому числі від РФ) та великих держав (США, ФРН, ВБ, Туреччина).
Німеччина має нести відповідальність за зупинення агресора в Україні, адже агресор може піти далі в Балтію, Польщу і саму Німеччину.
Німеччина має стати локомотивом внесення нових санкцій в ЄС — ембарго на імпорт газу, нафти, вугілля; замороження рахунків в європейських банках; закриття портів; відключення від SWIFT усіх банків.
Ось це і є найважливішим завданням для Німеччини».